Sklízet kukuřici ještě nezačali například v rousínovském zemědělském družstvu. Se ztrátami už však počítají. „Vyjedeme na ni přibližně za dva týdny, ale už teď je jasné, že ztráty budou. Suchem je velmi poškozená. Na zhruba sto padesáti hektarech bude výnos menší tak o třetinu. Kukuřice tedy bude chybět a na ceně se to projeví," potvrdil předseda představenstva Pavel Julínek.

S menší úrodou počítají také v Rostěnicích, kde kukuřici pěstují na dvou tisících hektarech. Do polí mají v plánu vyjet v těchto dnech. Letošní ceny však zatím neodhadují. „Výnos bude menší tak o pětinu, možná i víc. Česká republika však není největší producent, takže cenu bude ovlivňovat spíš zahraniční trh. Loni stála tuna asi čtyři tisíce korun, letos teprve uvidíme," uvedl hlavní agronom rostěnické zemědělské společnosti Pavel Šlimar.

Pokles o 40 procent

Sklizeno pro letošek naopak má Agros Vyškov-Dědice. I tam počítají ztráty. „U kukuřice bude výnos o hodně nižší, odhaduji až o čtyřicet procent. Není to však proto, že by uschla, ale kvůli suchu tolik nenarostla," vysvětlil předseda podniku Cyril Sigmund.

Agros sice kukuřici do obchodů neprodává, protože ji používá jako krmení pro zvířata, rostoucí ceny však sleduje. „Pro krávy nám budou zásoby stačit, ale jinak bude kukuřice letos všeobecně méně, takže poptávka cenu s největší pravděpodobností potáhne nahoru," upozornil Sigmund s tím, že pokud by jí byl velký nedostatek, nevylučuje, že by jí začali sázet víc.

Nicméně jak ujistil, plodiny střídají podle osevního postupu přibližně jednou za tři nebo čtyři roky. „Většinou volíme ty, o které je momentálně zájem. Musíme ale dbát na to, aby se ty, které po sobě následují, dobře snášely. Některé roky třeba nesázíme plodiny, co jsou v přebytku, nebo naopak přidáme ty nedostatkové," vysvětlil systém Sigmund.

ZUZANA RICHTROVÁ