„V současnosti se některé domy i s pozemkem na Vyškovsku prodávají za milion dvě stě tisíc až milion a půl, tedy v podstatě za cenu standardního bytu,“ nabídl přirovnání šéf bučovické realitní kanceláře Roturk reality Bohdan Horňák.

Důvod je podle něho jasný. V pozadí jsou důsledky ekonomické krize. Lidé dávají přednost bytům, protože jsou méně nákladné na provoz. To ale není jediná příčina. „Bytů je v nabídce, zejména pokud jde o Bučovice a hlavně Slavkov u Brna, podstatně méně. Ceny domů byly také v posledních letech neúměrně nadsazené. Je potřeba počítat i s tím, že je méně kupců. Panuje tedy klasický převis nabídky nad poptávkou,“ shrnul Horňák.

A přehled nabídky realitních kanceláří mu dává za pravdu. Některé domy určené k běžné rekonstrukci jsou k mání za ceny hluboko pod milionem korun. Přitom jsou v porovnání se stejně drahými byty mnohem prostornější a většinou k nim náleží i zahrada. A zdaleka se nedá obecně tvrdit, že by šlo o nemovitosti v mizerných lokalitách. Často jde o domky na pěkných místech přímo ve městě.

Podle Horňáka je tedy skutečností, že ceny bytů jsou nadhodnocené. „Platí to o Bučovicích a zejména o Slavkově, kde jsou nemovitosti vůbec nejdražší na celém Vyškovsku. Byty 3 + 1 se nyní prodávají v Bučovicích asi za milion a půl, což je podle mě příliš. Ve Vyškově tento trend není tak výrazný, protože díky privatizaci je tam nabídka bytů poměrně široká. Myslím, že ceny jsou tam takřka na dně a časem spíš porostou nahoru.,“ doplnil Horňák.

Poměrně dobře se v porovnání s ostatními nemovitostmi v poslední době prodávají komerční reality. „Leden byl velmi silný měsíc. Ceny jsou dobré, protože poptávka převyšuje nabídku zejména v případě pronájmů,“ nastínil například realitní makléř Maroš Caban.

Složitější situace je podle realitních kanceláří v případě obchodování s pozemky. Jako vždy v jejich případě hraje významnou roli atraktivita lokality. Počítat je tak nutné stejně jako u domů i bytů s poklesem zájmu kupců.