Za čtyřicet bezplatných odběrů krve převzalo zlaté medaile třiašedesát dárců. Největší potlesk pak patřil trojici Petr Petřek, Vladimír Plhal a Zdeněk Tarča, kteří převzali zlatý kříž třetího stupně za osmdesát odběrů.

„Pět jejich kolegů, a to Petr Lukeš, Luděk Luska, Ladislav Obhlídal, Jan Suchánek a Jiří Švestka už stejnou cenu převzali v létě u příležitosti světového dne dárců,“ uvedla ředitelka vyškovského červeného kříže Danuše Adamcová.

Takoví lidé berou dárcovství životní tekutiny jako samozřejmost. „Začal jsem s tím na vojně a pokračoval jsem s kolegy z dráhy. A po takové době už to beru jako zvyk. Vždyť krev daruji už třicet let,“ řekl Zdeněk Tarča.

Ve čtvrtek se v Besedním domě o půl čtvrté sejde dalších sto lidí, kteří dostanou stříbrné medaile za to, že nejcennější tekutinu darovali dvacetkrát.

Rekordmany, kteří do transfuzního oddělení vyškovské nemocnice docházejí pravidelně už dlouhá léta, jsou například Bohumil Zacpálek z Komořan, který si nechal zdarma odebrat krev už sto osmdesátkrát anebo Pavel Prokeš z Ivanovic na Hané či František Holub z Radslavic, kteří překročili hranici sto třiceti odběrů. Jen o něco málo méně litrů krve věnovali například Lubomír Novotný, Martin Heľo či Stanislav Přibyl.