VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi do sebe cpou bílé mouky strašně moc

Vyškov /ROZHOVOR/ – Jmenuje se Bui Hai Yen. Přátelé a známí jí oslovují jako Danu. Momentálně pomáhá v obchodě své maminky ve Vyškově. Plány do budoucna má ovšem úplně jiné.

3.2.2010 1
SDÍLEJ:

Bui Hai Yen se ve Vyškově cítí být domaFoto: DENÍK/Michal Sklenář

Jak jste se dostala do Vyškova?
Narodila jsem se ve Varnsdorfu, u německého pohraničí. Když mi byly dva roky, tak jsme odletěli s rodiči do Vietnamu. Žili jsme v Hanoji, která leží na severu země. V mých devíti letech jsme se vrátili zpátky. Nakonec jsme si vybrali právě Vyškov.

Co vás přimělo k tomu se vrátit?
Určitě možnost si vydělat lepší peníze a hlavně budoucnost pro děti. Rodiče věděli, že někde za hranicemi Vietnamu je měna, která je silnější, a ke které se nepřichází tak těžce. A že díky ní mohou svým dětem nabídnout něco úplně jiného, než měli oni sami.

Jak to bylo u vás po návratu s jazykovou bariérou?
Už si na to ani moc nevzpomínám. Pár slovíček jsem předtím pochytila, ale po příjezdu z Vietnamu jsem uměla jen jedno jediné slovo, babička. Ale učila jsem se poměrně rychle. Když jsme byli s mamkou třeba na nákupu a já zaslechla nějaké slovo nebo větu od kolemjdoucích, zeptala jsem se mamky, co to znamená. A ona mi ho vysvětlila. Dost času jsem navíc trávila s chůvou, která mě ke komunikaci donutila. Prvně jsem se bránila, ale teď na to ráda vzpomínám. Navíc to bylo na venkově, což mi taky pomohlo poznat něco nového. Pak samozřejmě přišli první kamarádi a celé to bylo den ode dne lepší. Až když jsem byla starší a otočila se zpátky, uvědomila jsem si, jak rychle jsem se řeč naučila. A nemyslím jen základní slovní zásobu, ale také vyjadřovací schopnosti, skladbu věty nebo intonaci.

Jak vypadaly Vaše začátky ve škole?
Nastoupila jsem do Základní školy v Nádražní ulici ve Vyškově v deseti letech, což odpovídalo čtvrté třídě. Bez znalosti češtiny to bylo těžké, proto jsem byla o dva roky přesunuta zpátky. Takže jsem byla ve třídě vždy nejstarší. Střední školu jsem dělala v Lomnici u Tišnova se zaměřením na hotelnictví a turismus, kde jsem i úspěšně odmaturovala. Pak jsem rok studovala angličtinu s němčinou. Z té jsem udělala státnice.

Poznala jste život ve Vietnamu, teď žijete tady. Co nejvíc vás po návratu šokovalo?
To je jednoduché. Jak na mě lidi vyloženě zírali. A to jsem byla malá, kdy si leccos neuvědomujete. A stejně si to vybavuji. Ale že zírají i dneska, po tolika letech, to už stojí za zamyšlení. Ve Vietnamu žije kromě Američanů spousta Evropanů, zvlášť Francouzů. Jenže nikdo z lidí na ně nezírá. Vietnamci s nimi normálně vycházejí, slušně se pozdraví, diskutují s nimi, chodí za nimi a dávají jim ochutnat nějakou tamní specialitu.

Určitě přišlo i nějaké pozitivní zjištění.
Pozitivně mě překvapilo, jak je život tady ve střední Evropě uvolněný, co se vztahů týče. Když je nějaký problém mezi dvěma lidmi, tak jej dokáží vyřešit. Sednou si a nedorozumění je pryč. Ve Vietnamu si lidé nikdy nevyloží karty na stůl. Tam je kladen strašný důraz na hierarchii. Ten starší má vždycky pravdu, i když v právu je ten mladší. Na jeho názor není nikdo zvědavý. Mladší ani nemá nárok staršího oslovit, a napjatou situaci vyřešit.

Jak vás tak poslouchám, tak máte určitě nějaké větší ambice?
Momentálně pracuji v obchodu své maminky. Ambice v tomto oboru ale nemám žádné. Teď to beru jako provizorní záležitost. Chci být užitečná. Mám možnost své matce pomoct, neberu to jako práci, ale jako samozřejmost. Představy do budoucna určitě mám, ale nerada bych o nich mluvila, protože se bojím, že bych je tím zakřikla.

Proč jste nakonec volili s rodiči město Vyškov?
Chtěli jsme být v menším městě. Je snazší si tu získat okruh zákazníků, kteří se k nám rádi vracejí.

Jak byste porovnala jídlo u nás a ve Vietnamu?
Samozřejmě základem ve Vietnamu je rýže. Ale rýže nadýchaná, chutná. To se nedá s tou českou porovnat. Každý máme mističku a okolo po stole je obrovské množství jiných surovin, s kterými rýži kombinujeme. Ta tabule je bohatší, pestřejší. Máme dušené, pečené nebo třeba orestované maso, ryby, zeleninu, vajíčka. Doma vaříme vietnamská jídla, stejně jako ta česká nebo evropská. Jídlo je o umění, o fantazii. Českou kuchyni mám ráda, ale třeba knedlo vepřo zelo mi stačí jednou do roka. I přesto, že mi chutná. Právě oblibu knedlíků v Česku ale vůbec nechápu. Češi do sebe bílé mouky cpou strašně moc a pak se diví.

Co vy a víra?
Maminka je buddhistka. Musím přiznat, že mě buddhismus začíná stále více oslovovat a dokáži si představit, že mu jednou budu více nakloněna. Křesťanství mě nikdy zvlášť neoslovilo, spousta Vietnamců kromě buddhismu vyznává také hinduismus. Křesťanství je tam až na třetím místě.

Nabízí se tedy otázka co vy a křesťanské svátky. Slavíte třeba Vánoce?
Vánoce slavíme, ale spíš symbolicky. V dětství mě mrzelo, když se spolužačky chlubily tím, co dostaly a já to neznala. Teď mám ráda zvlášť tu atmosféru s Vánoci spojenou. Doma máme normálně stromeček, dárky. Je to především kvůli mé mladší sestře, která to vnímá úplně jinak než třeba já před lety.

Přesto se musím zeptat, cítíte se být více Vietnamkou nebo Češkou?
No, tak to je těžké. Patřím k druhé generaci, prakticky jsem vyrostla tady v České republice. Moje malá sestřička to má snazší. Já jsem stále na vážkách, líbí se mi od každé kultury něco. Ale určitě hodlám v Česku zůstat. Mám tu zázemí, rodinu a přítele.

Určitě jste se i ve Vyškově kvůli svému vzhledu a původu setkala se nějakou negativní reakcí. Jak vnímáte pojem rasismus?
Rasismus nejde definovat jedním slovem. O rasismu se tu hodně mluví, ale nikdo se nad významem toho slova pořádně nezamyslí. Můžu mít souseda, který je třeba fialový, ale především je slušný, čistotný a milý. A pak jiného souseda, který je stejný jako já, ale chová se naprosto nemístně. Stačí se podívat na vztahy mezi lidmi na různých panelákových sídlištích. To jsou takové včelí úly, se vším tím bzukotem a shonem, který k tomu patří. Obrovská anonymita, mnohdy nijaké vztahy. Je hloupost, že pro někoho jiné národnosti nejsou stejně hodnotné. Spousta lidí se distancuje od rasismu, ale stejně se staví na stranu třeba proti Rómům.

Asi jste se s rasismem setkala tváří v tvář?
Bohužel ano. Třikrát jsem čelila fyzickému napadení. A vždycky to bylo naprosto zbytečné. Nesmutnější je, že třeba v jednom případě jedna holka vyprovokovala další dívky k fyzickému útoku a díky mému vzhledu to pak bylo snadné. „Jsi šikmooká, tak se nic neděje,“ slýchávala jsem tehdy. Rasismus je o averzi. Vždycky se sama sebe ptám, proč rasista vyhledává jinou rasu, když ji samotnou a její přítomnost tak nesnáší?

Mluvila jste o příteli. Jak se s vaším původem vyrovnával on?
Jsme spolu opravdu dlouho. Samozřejmě si prožil své. Díky našemu vztahu poznal úplně jinou mentalitu. Zjistil také, kdo v jeho okolí skutečně za něco stojí. Jeho skuteční kamarádi zůstali, s těmi ostatními se přestal stýkat. Moc dobře věděl, do čeho jde. A myslím, že je za to rád.

Kdo je Bui Hai Yen?

* Nechává si říkat Dana. Bydlí a pracuje ve Vyškově.
* Je jí 22 let.
* Mluví plynule anglicky, německy a vietnamsky. Česky hovoří lépe než kdejaký Čech. O tom svědčí i skutečnost, že v dětství zpívala ve sboru české lidové písně.
* Nebojí se mluvit otevřeně o svém původu, o svých snech naopak mlčí.
* Ráda se podívá na artový film.
* Přestože si ráda poslechne hip-hop, nepohrdne ani hlasem Edith Piaf nebo Elly Fitzgerald.

Autor: Michal Kočí

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Výhodou ŘP sk. B, práce na trati ČD - výměna pražců a kolejnic, fyzicky náročná práce.. Pracoviště: Michal maryna company s.r.o., Polní, č.p. 1328, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Mykhailo Maryna, +420 774 116 767.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 90 Kč

Číšníci a servírky Číšník/Servírka/Obsluha výčepu na zahrádce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 170 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP nebo DPP, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravování, prémie, příspěvek na pojištění, dovolená navíc, KONTAKT: Pánek Eva Mgr., tel.: 774 904 663, e-mail: info@kioseknakoupalisti.cz. Pracoviště: 3dchilli s.r.o., náměstí Svobody, č.p. 22, 682 01 Vyškov 1. Informace: Eva Pánek, +420 774 904 663.

Administrativa - Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek 16 500 Kč

Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní motorizovaný/á. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, pro motorizované doručování podmínkou ŘP sk. B, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení nebo možnost brigády na DPČ, vhodné i pro absolventy, příprava listovních zásilek a jejich doručování do firem a domácností, uložení nedoručených zásilek na ukládacích poštách, vyúčtování zásilek a finanční hotovosti po návratu na pracoviště, distribuce reklamního a propagačního materiálu, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 5 týdnů dovolené, stravenky, vlastní rekreační zařízení, KONTAKT: Štěrbová Ilona, tel.: 734 876 585, Po-Pá 7-14 hod, e-mail: kriz.petr.2@cpost.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Česká pošta, s.p. slavkov, Palackého náměstí, č.p. 3, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Ilona Štěrbová, +420 734 876 585.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 25 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Technolog-programátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ strojírenského zaměření nebo 2 roky praxe na obdobné pozici, znalost výpočetní techniky, orientace v technických výkresech, zkušenosti se softwarem TruTops, logické, analytické a technické myšlení, samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, schopnost týmové práce, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, programování CNC laserových řezacích center, komunikace s ostatními odděleními společnosti (technologie, výroba, obchod), zodpovědnost za plnění stanovených termínů výroby, řešení problémů plynoucích z výroby (úprava rozvinů, atd), ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zajímavou a různorodou práci v technickém oddělení s možností odborného a profesního rozvoje, zaučení na danou pozici pod vedením zkušených programátorů, férové jednání, příjemné prostředí, KONTAKT: Pokorák Milan Ing., tel.: 773 199 799, e-mail: pokorak@lasercore.cz. Pracoviště: Lasercore s.r.o._vyškov, Krátká, č.p. 757, 682 01 Vyškov 1. Informace: Milan Pokorák, +420 773 199 799.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhovor na konci týdne s generálním ředitelem brněnského dopravního podniku Milošem Havránkem.

Kvůli nadšení z lanovky se mi lidé smáli, vypráví ředitel dopravního podniku

Ilustrační foto.

Záchranáři zasahovali u dvou nehod na Vyškovsku. K jedné letěl vrtulník

Naděje pro neurologii. Kraj chce s opravou začít příští rok

Vyškovsko - Pacienti i lékaři ve vyškovské nemocnici se dočkají opravené neurologie. Alespoň tak to vypadá podle posledních informací Deníku Rovnost. I když ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch na rekonstrukci padesát let starého oddělení odmítl poslat peníze, Jihomoravský kraj chce projekt uskutečnit i tak. „Zřizovatel přislíbil, že zdroje poskytne,“ oznámila ve čtvrtek ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Koně se v Brně utkají s vodou i ohněm. V Ruprechtově budou závodit dřevorubci

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/- Přeskočit přes oheň, přebrodit vodu či za jízdy střílet na terč. To vše budou muset v sobotu zvládnout jezdci s koňmi účastnící se Mezinárodního policejního mistrovství v jezdectví. Hlavní část tradičního klání se koná opět v areálu Panská lícha nedaleko brněnských Soběšic.

Blanenská slévárna dostala pokutu čtvrt milionu. Za znečišťování ovzduší

Blansko – Zanesené odsávání pece, nezajištění pravidelného servisu filtračních zařízení a znečištění ovzduší. To jsou podle inspektorů České inspekce životního prostředí nejzávažnější prohřešky, které před časem objevili při kontrole v blanenské slévárně Ernst Leopold. Ta má nyní zaplatit pokutu dvě stě padesát tisíc korun.

OBRAZEM: Mladí muzikanti koncertovali ve vyškovkém muzeu

Vyškov - Talent a dovednosti mladých hudebníků obdivovali lidé, kteří se ve čtvrtek zúčastnili celostátní akce ZUŠ Open. K ní se připojily i školy v regionu. Studenti Základní umělecké školy z Vyškova si připravili program v tamním muzeu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT