„Loni jsme se sešli na šesti místech Vyškovska. Letos jich je už nyní víc. Myšlenka projektu Česko zpívá koledy je, troufám si říct, poměrně vzácná. Česko se zastaví, kdo chce, zpívá, kdo se stydí, poslouchá a užívá si adventní atmosféru," řekl šéfredaktor Vyškovského deníku Rovnost Michal Kočí.

Zazní pět klasických koled: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak si krásné neviňátko a Pásli ovce valaši. Zpívání zakončíme skladbou Vánoce, Vánoce přicházejí.

Už nyní je jasné, že se na Vyškovsku sejdou naši čtenáři ve Vyškově, Bučovicích, Drnovicích, Krásensku, Hvězdlicích, v místní části Rousínova Slavíkovicích, místní části Vyškova Rychtářově, Hruškách, Letonicích a Nemojanech. Postupně se navíc přidávají další. Možnost připojit se k setkání se nabízí i dalším obcím, spolkům, sdružením i třeba jen jednotlivcům. Stačí vyplnit přihlašovací formulář na adrese www.ceskozpivakoledy.cz nebo se ozvat redakci.

Letos poprvé budou zpívat ve Slavíkovicích, kde už mají za sebou první organizační schůzku. „Chceme se s našimi sousedy sejít pod rozsvíceným stromečkem, zazpívat si, popovídat si, ochutnat svařák a prožít příjemné předvánoční chvíle. Nápadů máme hodně, ohlasy jsou velmi pozitivní. Chystáme pozvánku do schránek, budeme tisknout texty koled," přiblížila členka pořádající Tělovýchovné jednoty Spartak Slavíkovice Marie Straková s tím, že zpívat se bude před slavíkovickou sokolovnou u rozsvíceného vánočního stromu.

Ženy budou podle ní pokračovat ve štafetovém pletení šály, se kterou začaly v lednu za dohledu pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit. I Vyškovského deníku Rovnost. „Je dost pravděpodobné, že Slavíkovickou šálu do vestibulu vytáhneme, aby lidé viděli, jak jsme na tom," dodala Straková.

V loňském roce se do zpívání koled zapojilo zhruba 570 míst v Česku a deset míst v zahraničí. Podle odhadů si přišlo zazpívat s regionálním Deníkem přes 70 tisíc lidí.