Zbourat příjezdovou cestu k bučovickému koupališti a postavit ji jinde. I takový názor zazněl mezi bučovickými zastupiteli v souvislosti s debatou nad tím, jak vyřešit problém s majitelem pozemku pod silnicí, která k bazénu vede. Město ji tam totiž postavilo bez jeho souhlasu a užívá ji bezplatně. Starosta Radovan Válek se však už s majitelem dohodl na padesátitisícovém nájmu.Na posledním zasedání bučovického zastupitelstva Válek upozornil, že záležitost se vleče už řadu let a měla by se vyřešit. „Jsem přesvědčený o tom, že město by mělo narovnat vztahy s Jiřím Hrubým a zastupitelé by mi měli dát mantinely, o jak vysokém nájemném s ním můžu jednat," poznamenal Válek.
Jako maximální částku navrhl padesát tisíc korun ročně. S tím však někteří zastupitelé nesouhlasí. „Máme nějaký odhad a tím bychom se měli řídit. A také zákonem o obcích. Padesátitisícovým nájemným bychom ho podle mého názoru porušili," namítla například bývalá starostka města Šárka Šilerová, za jejíhož starostování problém začal. O dost radikálnější je zastupitel Zdeněk Koudelka. Ten rovnou navrhuje silnici zrušit. „Doporučuji cestu odstranit a postavit novou jinde," zdůraznil.
Ani jeden z hlasů však Válek nevyslyšel a hned v začátku nového roku zadal městskému právníkovi, aby vytvořil smlouvy, které následně předloží radním. „S Jiřím Hrubým jsem jednal hned po prosincovém zasedání zastupitelstva a dohodli jsme se na padesátitisícovém nájemném. To je mantinel, který jsem dostal od zastupitelů. Některým se to zřejmě nebude líbit, ale musíme také vzít v úvahu, že užíváme jeho pozemek bezprávně," připomněl Válek.
Právník tak bude vytvářet dvě smlouvy. Jedna se bude týkat výše nájemného a pravděpodobně bude uzavřená na dobu určitou do konce roku 2016, druhá zaplacení bezdůvodného obohacování ze strany radnice. Hrubý požaduje padesát tisíc korun za každý rok od roku 2006. Zastupitelé by o smlouvách měli rozhodnout na svém nejbližším zasedání, které bude ještě tento měsíc.
Na výsledek jejich hlasování už teď netrpělivě čeká syn majitele pozemku, který za svého otce jedná, Jiří Hrubý. „Se současným vedením jsem se dohodl. Vypadá to, že vyřešení záležitosti je na dobré cestě. Ale mám hodně velké obavy z bývalého vedení města, které teď v zastupitelstvu sedí a vyjádřilo se, že návrh nepodpoří. Přitom jsou to oni, kteří celou situaci zavinili," uvedl Hrubý.
Bývalý místostarosta František Šujan ovšem nechtěl předjímat, jak se k věci postaví. „Zatím nevím, na jaké částce se dohodli. Ani jestli půjde o podnájemní nebo nájemní smlouvu. Starosta nám musí podat zdůvodnění a teprve potom budu schopný se k problému vyjádřit," řekl Šujan.
Hrubý je však podle svého tvrzení i podle současného vedení radnice v právu. A pokud se s městem nedohodne, znemožní k bazénu přístup.
To také neváhal připomenout. „Zastupitelé, kteří nesouhlasí s výší nájemného, by si měli uvědomit, že jsem to já, kdo si může dovolit diktovat podmínky. Ustupoval jsem už dlouho. A pokud zastupitelé nezvednou ruce pro uzavření smluv, znemožním na jaře přístup ke koupališti," zopakoval Hrubý svá dřívější slova.
Celá kauza vznikla v roce 2006, kdy Jiří Hrubý zjistil při vyřizování pozůstalosti po svém dědečkovi z Bučovic, že město při stavbě koupaliště zabralo přes dva a půl tisíce metrů čtverečních z jeho pozemku a postavilo na nich parkoviště a přístupovou cestu k bazénu. Tím odstartoval vleklý spor, který se táhl několik let. Dostal se dokonce až k soudu.
V březnu 2009 totiž Hrubý podal na město trestní oznámení pro porušení hned několika zákonů. Policie však usoudila, že se jedná o občanskoprávní spor. Město poté Hrubého zažalovalo, soud však žalobu neuznal. Město posléze začalo s majiteli pozemků znovu jednat. I díky tomu se koupaliště normálně otevřelo. Až dosud se však vůbec nedařilo dohodnout se na částce.