VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta s dětmi do školky? V létě klidně o dvacet kilometrů navíc

Vyškov – Zhruba dvacet kilometrů denně navíc budou muset ujet rodiče dětí z vyškovské místní části Opatovice, jejichž potomci tam navštěvují mateřskou školku a chtějí, aby do ní chodili i v srpnu. Náhradní na tento prázdninový měsíc pro ně bude v Rychtářově. Vyplývá to z prázdninového režimu, který stanovila vyškovská radnice.

15.4.2014 2
SDÍLEJ:

Vedení školky v místní části Opatovice zateplilo budovu mateřinky. V současné době pracuje ještě na jejím rozšíření o jednu třídu.Foto: archiv Městského úřadu Vyškov.

„Pro mě by taková cesta byla nemyslitelná. Manžel bude vozit syna do školky, a nedokážu si představit, že bych pro něj měla jezdit tak daleko. Naštěstí ale bude chodit jen na druhou stranu města, na Sochorovu," svěřila se třeba Ivana Trněná z Vyškova.

Podobný problém budou mít i rodiče dětí, které chodí do vyškovské školky na Palánku, a to v červenci. Pro ně bude fungovat mateřinka v Opatovicích, což dělá navíc asi jedenáct kilometrů denně.

Podle mluvčí vyškovské radnice Petry Bezdomnikové se město snaží, aby bylo rozdělení provozů o prázdninách spravedlivé. „Aby třeba nefungovaly pořád jen velké mateřské školy. Konkrétní rozdělení v každém roce pak záleží například i na tom, která zařízení očekávají, že k nim o prázdninách bude docházet víc dětí, nebo jak jsou schopná zajistit své zaměstnance v době dovolených," vysvětlila mluvčí.

Pro rodiče, kteří nemůžou svého potomka dopravovat tak daleko z časových důvodů, nebo protože třeba nemají auto, se nabízí například řešení v podobě jiné formy hlídání. Ve Vyškově je několik možností, ovšem za mnohem větší peníze než ve školkách. Jednou z nich je denní centrum Radovánek mateřského centra Radost.

Podle vedoucí organizace Ivety Chaloupkové je teď problematika umisťování dětí do školek o prázdninách žhavým tématem mezi matkami, které centrum navštěvují. „Hlavně se to dotýká těch, které nemají auto nebo jiné možnosti dopravy. Opatovice i Rychtářov jsou pro ně opravdu daleko. Řešení ale zřejmě neexistuje, nemají totiž jak do rozhodnutí zasáhnout," krčila rameny Chaloupková.

Náhradní školky
červenec
• MŠ Opatovice – pro MŠ Rychtářov, Šikulka, Dědická, Palánek
• MŠ Hraničky – pro MŠ Havlíčkova, Jarní, Sochorova, Puškinova
srpen
• MŠ Rychtářov – pro MŠ Opatovice, Šikulka, Dědická, Hraničky
• MŠ Sochorova – pro MŠ Palánek, Jarní, Puškinova, Havlíčkova
zdroj: MěÚ Vyškov

Prázdninový provoz v mateřince v Opatovicích nebo Rychtářově pak podle ní mnozí z nich považují za komplikaci a uvažují o umístění dítěte do Radovánku. „Je ale cenově náročnější než školka. Proto nyní rodiče zvažují, jestli je pro ně cestování opravdu tak náročné a jestli se jim umístění dětí k nám vyplatí. Několik je už téměř přesvědčených, že dá své ratolesti na letní prázdniny skutečně k nám," uvedla vedoucí.

Podle ní centrum o prázdninách rozšíří i pracovní dobu, kdy budou hlídání poskytovat. „Chceme umožnit, aby rodiče mohli normálně chodit do práce," vysvětlila s tím, že hlavním důvodem, proč byla služba zřízená, byl stále rostoucí nedostatek míst ve školkách. Letos nebyly přijaté desítky dětí.

Přebytek řeší i vedení města. Schválilo už výjimky, díky kterým se jich do mateřinek dostane víc.

Opatření však nestačí. Zbývá dalších asi padesát dětí, které se do žádné mateřinky nevešly. Radní už proto navrhli několik variant, které by mohly situaci zlepšit. Například že se na Letním poli otevře pro následující školní rok ne jedna, ale rovnou hned dvě třídy, což doteď nebylo v plánu.

Další možností je navýšení kapacity v Mateřské škole Puškinova. „Díky tomu bychom mohli přijmout dalších jedenáct dětí. Variant je ale víc. Zatím nedokáži říct, kterou cestou se vydáme. Osobně bych byl pro Letní pole. V první řadě však musíme dořešit mateřskou školu Šikulka," připomněl vyškovský místostarosta Karel Jurka nutnost rozsáhlejší opravy kvůli návštěvě hygieniků. Ti zjistili, že její prostory jsou vzhledem k počtu dětí nevyhovující. Rekonstrukce se v této souvislosti dočká i školka v Puškinově ulici.

Autor: Alena Grycová

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební štáb ANO v brněnském hotelu Voroněž.

Radost i zklamání. Hnutí ANO s přehledem zvítězilo i na Vyškovsku

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Marefské hřiště je hotové. Za stavbu zaplatilo vedení Bučovic půl milionu korun

Bučovice – Víceúčelové hřiště v místní části Bučovic, v Marefách, má za sebou slavnostní otevření. Na dokončení ale chyběly tamním sokolům peníze. Ty jim proto poskytla formou dotace bučovická radnice.

Novorozená miminka Vyškovska 42. týdne 2017

Vyškov - Novorozená miminka na Vyškovsku. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje jejich rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Cestu do zaniklé osady doprovodí výklad odborníků

Konůvky – Pochází ze středověku. Objevená však byla až v šedesátých letech minulého století. Dnes se jedná o nejlépe prozkoumanou středověkou osadu na Vyškovsku. Lépe poznat Konůvky, osadu z doby Karla IV. nacházející se ve Ždánickém lese, nyní můžou i zájemci z řad laiků. A to právě v sobotu díky Muzeu Vyškovska a jeho komentované archeologické procházce.

OBRAZEM: S reflexní páskou je chodec vidět na dvě sta metrů, zjistili lidé

Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Chodec, který má na sobě reflexní prvek, je v noci vidět na desetkrát větší vzdálenost než v tmavém oblečení. Podobné informace se dozvěděli lidé na páteční podvečerní akci vyškovských policistů Je nás vidět, která se konala před jejich budovou v Brněnské ulici ve Vyškově.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení