Upozornila však, že ani lidé bydlící třeba ve čtvrtém patře nemají vyhráno. Loni na jaře se o tom přesvědčil jiný majitel bytu z Vyškova. „Na balkon totiž zloději pomohlo lešení," připomněla mluvčí.

Policejní statistiky za loňský rok však ukazují, že zloději mají než na byty spadeno hlavně na rodinné domy. Loni, kdy došlo ke sloučení do nového policejního územního odboru, zaznamenali muži zákona na Vyškovsku a Blanensku třiadvacet vloupání do bytů, do rodinných domů jich však bylo rovných devadesát.

Že jsou rodinné domy pro nezvané hosty větším lákadlem, se minulý měsíc přesvědčila i rodina v Ivanovicích na Hané. Vloupání se zloději vyplatilo. „Dostal se do přízemí, kde pobral několik peněženek s českými korunami i eury. Celkem způsobil škodu ve výši téměř sto pětašedesáti tisíc korun," informovala Šebková.

Často přes zahradu

Zloděj má podle ní v rodinných domech větší klid a je menší riziko, že si ho někdo všimne. „U rodinného domu je pro pachatele navíc vniknutí jednodušší. Stačí překonat jedny dveře, popřípadě klasické okno. Zloději často volí cestu zadním vchodem přes zahradu," zdůraznila Šebková.

Přestože sebelepší zabezpečení domácnosti riziko krádeže úplně nevyloučí, na jeho snížení má podstatný vliv. Své o tom ví například Oldřich Přenosil. „Nedávno jsme si u bytu pořídili nové bezpečnostní vchodové dveře. Mají speciální vnitřní výztuhy a několik aktivních i pasivních uzamykacích čepů. Teď můžu tak akorát doufat, že si můj byt zloděj nevybere. Svým dveřím ale věřím," zavtipkoval Přenosil.

Na pečlivé zabezpečení dbají také stavbaři developerských projektů. Například ten vyškovský, Nové byty Nábřeží, sází na oplocený uzavřený areál s parkovacími místy. „Do objektu tak může vjet pouze vlastník čipu k závoře. Parkovací místa jsou v areálu, tudíž mají vlastníci bytových jednotek to nejzranitelnější přímo pod okny a na očích i ostatních vlastníků bytů. Vstupní dveře jsou bezpečnostní a protipožární," popsal projektový manažer společnosti BPI, která byty nabízí, Filip Sajtl.

Majitele bytů může nicméně po vykradení čekat ještě jedno nemilé překvapení. Pojišťovny totiž až v případě návštěvy zloděje zkoumají, zda zabezpečení odpovídalo požadavkům pojistné smlouvy. V případě, že nezvaný host nemusel překonávat překážky, může být pojistné plnění krácené nebo dokonce zcela odmítnuté.

Podle Šebkové je ojedinělé, aby zloděj z domácnosti odnesl třeba televizi. „Zloděje zajímají hlavně peníze a šperky, případně drobná elektronika, která se dá dobře zpeněžit. Zloději také samozřejmě myslí na to, zda se dá ukradená věc dobře z bytu nebo domu pronést. Majitele opakovaně upozorňujeme, aby přehodnotili uložení a zabezpečení svých cenností," doplnila mluvčí.