Běžně zima začíná pro silničáře 1. listopadu. Díky přetrvávajícímu teplému počasí motoristé ale stále můžou na silnicích regionu vidět pracovníky a stroje opravující výtluky. „V uplynulých týdnech jsme látali několik děr. Nešlo nicméně o nějaké ucelené tahy. Kde jsme však strávili víc času, byla objízdná trasa z Vyškova přes Radslavice na Pustiměř. Vybíraly si ji kamiony kvůli výstavbě kruhového objezdu u Dědic, které trasou normálně nejezdily," vyjmenoval Gardelka s tím, že kromě toho drobné opravy dodělávali jeho kolegové na mezinárodním tahu I/50 pro Ředitelství silnic a dálnic.

Řidiči vědí i o dalších cestách, které by si před zimou zasloužily opravit. „Třeba od vyškovského letiště směrem na Pustiměř jsou vyjeté koleje. Stará silnice na Prostějov by nějakou úpravu rozhodně potřebovala," poukázal třeba Petr Přikryl.

V těchto dnech už však cestáři plánují s opravami skončit. Stroje, které od jara do podzimu používají k zalepování výtluků, totiž slouží po úpravě i v zimě, a to jako sypače. V následujících dnech je cestáři budou předělávat. Hotoví už tak jsou s opravami penetračním způsobem, a to kvůli počasí. „Při opravách silnic penetrací se stříká emulze, která se následně zajistí drtí. Při teplotách pod 16 stupňů tuto techniku ale nelze používat," poukázal na nevýhodu Gardelka. Nejpozději do konce tohoto týdne pak budou využívat teplou balenou směs.

Pokud se výtluky objeví přes zimu, používají technologii studené balené směsi. „Je předem namíchaná v pytli, a není potřeba ji zahřívat. Jde o provizorní způsob, který díry na silnici zalepí po dobu zimy," vysvětlil Gardelka.

Takto zapravené silnice ovšem můžou vydržet i delší dobu, záleží na intenzitě provozu a podmínkách, za jakých se výtluky provizorně opravují. Přes zimu je možné využívat i další, kvalitnější speciální směsi. Jejich cena je ale nesrovnatelně vyšší. Tuna běžné balené stojí silničáře šestnáct set korun, za stejné množství speciální směsi pak zaplatí deset tisíc. Vydrží ovšem mnohem déle.

Své o prasklinách na cestách vědí i vyškovské autoškoly. Podle jednoho z majitelů Rostislava Jelínka na tom ale region co do kvality silnic není nijak zvlášť špatně. „Třeba ve Vyškově jsou hlavní cesty poměrně v pořádku. Silničáři se snaží v rámci možností," zhodnotil.

Větší opravy pak chystají až po skončení zimního období. Dřív než v dubnu se k nim ale podle Gardelky nedostanou. Těšit se motoristé můžou na lepší povrch mezi Račicemi a Bukovinkou, opraví i průtah přes Královopolské Vážany.

TEREZA NOVOTNÁ