„K prohlédnutí budou i autentické středověké artefakty. Cestou se zastavíme na zaniklém hrádku Kepkov z téže doby,“ lákala za muzeum Ivana Fleková.

Právě zastávka na Kepkově bude podle pracovníka bučovického muzea Lubomíra Vrány, který se spolu s vyškovskou archeoložkou Klárou Rybářovou ujme odborného výkladu, největším lákadlem akce. „Tam naši prohlídku začneme,“ řekl Vrána. Sraz ovšem lidé budou mít na zastávce u rašovické školy o půl jedné odpoledne.

Z Kepkova se pak vydají do osady. Tam se dozvědí, jak vypadala a co bylo v oblasti nalezeno. „Uvidí například půdorysy domů a základy kostelíka,“ sdělil Vrána.

Účastníkům se také naskytne unikátní příležitost vzít do ruky předměty, které by v muzeu viděli pouze za vitrínou. „Na ukázku vezmeme několik věcí, které pocházejí ze čtrnáctého a patnáctého století, některé přímo z Konůvek,“ zmínil Vrána. K vidění bude například velký nůž označovaný jako tesák, který lidé tehdy používali jako zbraň.

O Konůvkách se traduje pouze pár legend. Například že nad vesnicí bydleli zbojníci a farář jim nosil chleba a pivo. Vztahuje se k nim ale i jeden morbidní příběh. „Na konci devatenáctého století se tam těžily kosti, ze kterých se vyrábělo uhlí. To využíval cukrovar ve Slavkově u Brna při filtraci a čištění cukru,“ uvedl Vrána. Brzy se na to přišlo a kosti přestali používat. Nyní jsou uloženy na hřbitově v Rašovicích.

ADAM LUKŮVKA
MARTINA HAŠKOVÁ