Milovníci vodních radovánek tak podle něj mají šanci navštívit areál do konce července. „Od srpna bude koupaliště uzavřené. Cesta na našem pozemku je totiž oficiálně jediná, která k němu vede. Pokud se radnice rozhodne udělat do konce sezony provizorní přístup kolem fotbalového hřiště, bude to na její zodpovědnost," informoval Hrubý.

Podle advokátů nemá právo příjezd uzavřít. Nový externí právník Bučovic Robert Holfeuer před časem uvedl, že město má k dispozici zákonné prostředky, díky nimž může cestu takřka okamžitě zpřístupnit. „Nevím, jak to je, ale v minulosti jsem ji několikrát zavřel. Naposledy to bylo umístěním závory. Tehdy radnice nic nezmohla. Předvolali mě, problém se řešil za přítomnosti policie. Jednání bylo stručné a rychlé. Cesta zůstala uzavřená tak, jak jsem tenkrát řekl, a to až do voleb," připomněl Hrubý.

Bude chybět

Podle návštěvníků venkovního bučovického bazénu bude velká škoda, pokud bude mimo provoz. „O záležitosti mezi městem a majitelem pozemku v podstatě nic nevím. Ale několikrát jsem koupaliště navštívil a líbí se mi. Moc lidí tam nikdy nebylo, to mi vyhovuje. Vytvoření areálu určitě stálo miliony a bylo by smutné, kdyby zůstal prázdný kvůli neochotě města platit desítky tisíc ročně," svěřil se například návštěvník Ivan Zápotocký.

Hrubý po městu požaduje padesátitisícové nájemné ročně a náhradu za ušlý zisk ve stejné výši za každý rok, kdy radnice pozemek protiprávně užívala. Tedy od roku 2006. Dokonce už byly vytvořené smlouvy, které mělo zastupitelstvo řešit na letošním posledním, červnovém zasedání. Věc byla podle obou stran na spadnutí. Město však změnilo právníka a situace se obrátila o sto osmdesát stupňů. A bučovičtí zastupitelé jeho návrh smlouvy odsouhlasili.

Holfeuer při jejím vytváření vycházel ze znaleckého posudku, který stanovil odhadní cenu za nemovitost na šestadvacet tisíc korun ročně. „Pokud pan Hrubý smlouvu odmítne podepsat, obrátíme se na advokáta, který nám doporučí další postup. Mezi radami určitě bude poukázání peněz do soudní úschovy, abychom v případě soudu dali najevo naši dobrou vůli se dohodnout," řekl po posledním zasedání zastupitelstva bučovický starosta Radovan Válek. Jestli město na postupu dál trvá, se redakci nepodařilo zjistit. Starosta do uzávěrky neodpověděl na e-mail.

S částkou o zhruba polovinu nižší, než jakou rodina požaduje, Hrubý nesouhlasí. Podle něj jde o klasický obchodní vztah. „Podle zákona já určuji cenu a pokud ji zákazník, tedy radnice neakceptuje, na což má plné právo, nemůže zboží, v tomto případě cestu, užívat," namítl Hrubý.

Není jediný, kdo situaci tímto způsobem vnímá. Zajedno jsou s ním i někteří obyvatelé Hájecké ulice, která vede ke koupališti. „V tom, co říká, má pan Hrubý pravdu. Město cestu postavilo na jeho pozemku protiprávně, takže by mělo být vstřícné," myslí si například Stanislav Sádlík.

O problému diskutovali také čtenáři Vyškovského deníku Rovnosti na internetových stránkách. I ti dávají Hrubému zapravdu. „Nevím tedy, kdo je drzý. Jestli pan Hrubý nebo ti, kteří postavili cestu na jeho pozemku, potažmo ti, kteří po ní jezdí. Nemají na to právo. Pan Hrubý se jen bije za svá práva. Je to jednoduché. Na mém pozemku je černá stavba, odstraním ji tedy na náklady toho, kdo ji tam postavil," konstatoval v internetové diskuzi čtenář, který se podepsal jako Pepe.

Stejný názor má i bučovický zastupitel Zdeněk Koudelka. Ten na zasedáních několikrát prohlásil, že by město mělo cestu odstranit a vytvořit novou, která by vedla kolem fotbalového hřiště vedle koupaliště. Nesetkal se však s pochopením.

Záležitost se dokonce dostala na policii i k soudu. Hrubý podal v březnu 2009 na město trestní oznámení pro porušení hned několika zákonů. Policie usoudila, že jde o občanskoprávní spor. V následujícím roce zase město zažalovalo Hrubého, soud však žalobu neuznal.

Čtěte také: Na jeho pozemku postavili cestu ke koupališti. Po letech by mu měli zaplatit