Konec prázdnin znamená i konec omezení vlakové a autobusové dopravy. Největší rozdíl pocítí cestující na trase mezi Vyškovem a Brnem, regionální linky se velkých změn nedočkají.

Obnovené autobusové spoje si pochvalují hlavně lidé, kteří jezdí za hranice regionu do práce a do školy. „Dojíždím za prací do Brna a z Vyškova odjíždím kolem půl sedmé ráno. Právě tyhle linky byly přes prázdniny zrušené, takže samozřejmě návrat k původnímu režimu vítám," sdělila obyvatelka Vyškova Lucie Tichá. Dodala, že kvůli menšímu počtu spojů byly ranní autobusy často plné. „Chápu, že některé se bez toho, aby v nich jezdili třeba školáci, prostě nevyplatí, ale některým lidem navazují na jeden konkrétní autobus další linky, a ti mají přes prázdniny problém," míní Vyškovanka.

Znovuzavedení některých spojů oceňuje i z jiného důvodu. „Já sama s tím problém nemám, ale často slyším, jak si starší lidé stěžují na to, že se jim špatně čtou jízdní řády, které jsou nepřehledné a psané malými písmeny. Pak se dá velmi snadno přehlédnout, že zrovna ten jejich autobus o prázdninách nejede," prohlásila Tichá. Problém by podle ní vyřešilo, kdyby dopravní podnik na prázdniny vytiskl zvláštní jízdní řády.

To ale nedělá. „Je potřeba si uvědomit, že v regionální dopravě jsou jízdní řády plánované na celý rok, takže všechny změny jsou dané předem a napsané v jízdním řádu. Je tedy možné se na ně připravit," uvedl Květoslav Havlík, mluvčí společnosti Kordis, která provozuje integrovaný dopravní systém v kraji.

Právě linka 107 je spojem, který se na Vyškovsku dočkal přes prázdniny největších změn. „Autobusová doprava mezi Brnem a Vyškovem byla o prázdninách značně omezena, zrušených bylo dokonce dvanáct spojů. Ty teď zase začnou jezdit, takže třeba v ranních hodinách zase jezdí jeden autobus každých deset minut," informoval mluvčí.

Méně změn se dočkala regionální doprava. „U linek jezdících na Vyškovsku rozdíly nebudou značné. Samozřejmě přibudou spoje, které jsme přes prázdniny zrušili, ale většinou jde o jeden dva autobusy v ranních a odpoledních hodinách," vysvětlil Havlík.

Právě ranní a odpolední linky jsou však těmi, které někteří cestující využívají nejvíc. „Občas jezdím do Vyškova na půl devátou, a přes prázdniny to znamenalo, že jsem tam musel tři čtvrtě hodiny čekat. Je pravda, že autobus nebývá zrovna přeplněný, ale nemyslím si, že bylo potřeba ho rušit," prohlásil Ladislav Heralt z Brna. Připustil ale, že linku nevyužívá často. „Každopádně jsem rád, že zase jezdí. Prázdninová výluka je spíš otravná než cokoli jiného," shrnul Brňan.

Omezení vlakových linek bylo podstatně menší. „Asi největší rozdíl byl na trase mezi Vyškovem a Přerovem, tam ubyly dva páry. Na tratích ve zbytku regionu většinou ubyl jeden či dva spoje. Šlo o vlaky, které využívali hlavně školáci," uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. Prázdninová omezení spojů podle ní byla podobná v celém Jihomoravském kraji. „Třeba na trati mezi Brnem a Blanskem jezdil přes prázdniny osobní vlak každé půl hodiny, teď se vracíme k čtvrthodině," sdělila Šubová.

MICHAL CHMELA