K srdci si to například vzal okresní soud, který momentálně ovládli dělníci. „Bezbariérový vchod u nás nebýval, měli jsme zvonek, kterým si lidé na vozíku mohli přivolat justiční stráž. Ta jim pomohla do výtahu. Teď budovu rekonstruujeme, na konci června bude kolaudace a pak už se handicapovaní lidé nebo maminky s kočárky dostanou dovnitř ze dvora přímo do výtahu,“ uvedla ředitelka správy soudu Eva Vernerová.

Ani zřízení bezbariérového vchodu však nemusí být zárukou, že se handicapovaní lidé dostanou všude, kam potřebují. „Typickým příkladem je pošta v Dvořákově ulici. Pošta zřídila bezbariérovou rampu, ale ukázalo se, že je značně nepraktická. Byla jsem několikrát svědkem toho, že se rampa zasekla, maminky s kočárky nebo lidé na vozíku pak stáli v silnici, sjezd blokují auta,“ upozornila ředitelka neziskové organizace Piafa Vyškov Jana Podrápská.

Souhlasí s ní i Jaroslava Bednářová z vyškovské Asociace Paprsek, která sdružuje rodiče a přátele zdravotně postižených dětí. „Nejde jen o rampu. Já teď chodím o berlích, a když jsem byla tento týden na poště, málem jsem se tam nedostala, protože schody jsou kvůli nedostatku místa vyšší než v jiných budovách,“ postěžovala si Bednářová.

Problémy mají vozíčkáři

Připomněla také, že pro vozíčkáře jsou problémy i nájezdy na chodník nebo přechod pro chodce. „Například autobusové nádraží má tak vysoké ostrůvky, že přes ně nepřejede ani elektrický vozík, natož mechanický,“ podotkla Bednářová.

Přesto snahu radnice pochválila. „Určitě je poznat, že se tu situace za posledních několik let výrazně zlepšila, i když je pořád co napravovat. Městské instituce mají bezbariérové vchody, podařilo se opravit hodně chodníků i přechodů,“ upozornila si Bednářová.

Vyškovský místostarosta Roman Celý slibuje, že v opravách a úpravách bude město pokračovat. „V posledních letech se nám podařilo získat peníze na rekonstrukce převážně silnic a chodníků, takže jsme samozřejmě přitom rovnou řešili i bezbariérové přístupy. I teď se snažíme reagovat na každou připomínku a upravovat třeba nájezdy na přechody rovnou, nečekat až na opravy,“ řekl Celý.

V čem má podle něj město svázané ruce, jsou soukromá zařízení. „Týká se to převážně restaurací. Mnoho majitelů vůbec na bezbariérové vchody nemyslí a nedivím se vozíčkářům, že se potom necítí rovnoprávní, když se ani nedostanou do restaurace, aniž by museli zvonit,“ dodal Celý.