DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Plížit se jako slimáci musejí řidiči po některých cestách Vyškovska. Tuhá zima na nich totiž zanechala mnohem větší následky než v předchozích letech. Mnohé silnice jsou plné děr.

„Dva roky pořádně nemrzlo a výtluků bylo poměrně málo. Ovšem letošní zima komunikace hodně poškodila,“ potvrdil šéf vyškovských silničářů Zdeněk Gardelka.

Na opravě těch nejhorších úseků už proto cestáři začali pracovat. „Největší následky počasí zanechalo na silnici I/54, která vede směrem od Slavkova u Brna na Nížkovice. Ta byla poničená natolik, že byl risk po ní jet,“ přiznal Gardelka.

Problematický je nyní, co se týká výtluků, také úsek směrem z Vyškova na Blansko. „Na jeho rekonstrukci musíme začít pracovat co nejdřív,“ uvedl Gardelka.

Kolik peněz si opravy vyžádají, to zatím cestáři netuší. „Zima ještě neskončila. Přesnou částku budeme znát na konci března. Vloni i předloni jsme do oprav investovali stejnou částku, a to osm milionů korun,“ řekl Gardelka.

Pro letošní rok mají silničáři na údržbu silnic vyhrazených sedmdesát milionů korun. „Z této částky ovšem platíme i sečení trávy a podobně. Do rekonstrukcí komunikací poznamenaných zimou však dáme tolik, kolik bude potřeba,“ nechal se slyšet Gardelka.

Starosti ovšem neměli jenom pracovníci správy a údržby silnic. Hodně se přes zimu zapotili i dělníci na dálnici.

„Vlivem mrazu se samozřejmě objevily praskliny. Necháváme je ovšem opravovat okamžitě. Je pravda, že ty díry, které pracovníci zalepili na podzim, kvůli mrazům opět popraskaly. Dálnice na Vyškovsku by však potřebovala kompletní rekonstrukci, ne jenom dílčí opravy,“ je přesvědčený zástupce vedoucího ivanovického oddělení dálniční policie Roman Nehoda.

Poměrně dost peněz si vyžádá také rekonstrukce městských silnic. Například ve Slavkově u Brna na ni mají v rozpočtu vyhrazených tři sta tisíc korun. „Tyto peníze však rozhodně nebudou stačit. Musíme tedy vybrat jen ty, jež jsou v nejhorším stavu. Ještě jsme se ale nedívali, které to jsou. Zima ještě není u konce,“ uvedl ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Zhruba sto tisíc korun mají na opravu silnic po zimě vyhrazené v Bučovicích. Tam je situace o něco komplikovanější kvůli uzavírce silnice I/50. Po cestách patřících městu nyní projede mnohem víc aut. „To cesty hodně poznamenalo. Investor ovšem slíbil, že po rekonstrukci „padesátky“ opraví i ty komunikace, po kterých vede místní objížďka. My budeme taky nějaké výtluky opravovat. Ale jen ty menšího charakteru,“ vysvětlil ředitel bučovických technických služeb Zdeněk Koudelka.

Ačkoliv ani komunikace v okresním městě nejsou tak úplně v pořádku a řidič si občas může připadat jako na tankodromu, vyškovská radnice zatím škody nemapovala. Podle slov mluvčí Dany Bednářová ještě navíc nemá schválený rozpočet, takže neví, kolik peněz bude investovat do oprav výtluků.

ANETA DĚDIČOVÁ