Před jednáním uzavřela ODS s KDU – ČSL a Nestraníky koaliční smlouvu. Dohromady tyto strany tvoří v novém složení zastupitelstva většinu s osmi mandáty.

Ani pět mandátů tak nestačilo nejsilnější straně ČSSD k tomu, aby se ujala vedení ve městě, a bude tedy pro následující volební období v opozici. „Samozřejmě mě to vzhledem k našemu vítězství mrzí. Hlasoval jsem proti zvolení ředitele příspěvkové organizace, tedy Vladimíra Soukopa, do Rady města,“ vyjádřil se po volbě starosty slavkovské lídr ČSSD Petr Kostík.

Post místostarosty ODS původně nabízela lidovcům, ti o něj ale nestáli. „Starosta chce, aby nějaký čas na postu místostarosty v dalším volebním období pokračoval Jiří Doležel. Pokud si to Hynek Charvát za KDU – ČSL rozmyslí, bude ho moct v průběhu volebního období vystřídat,“ řekl radní za Nestraníky Vladimír Soukop.

Včerejší jednání patnáctičlenného slavkovského zastupitelstva se uskutečnilo mimořádně v prostorách tanečního sálu slavkovské Základní umělecké školy Františka France.

Starosta města původně předpokládal, že se ustavující zastupitelstvo bude konat tradičně ve velkém sále Společenského domu. Tyto plány narušilo podání žaloby na neplatnost voleb. Oba návrhy podané Milanem Orálkem a Aloisem Hlásenským smetli soudci Krajského soudu v Brně ze stolu.

Právě zpoždění vinou této žaloby způsobilo, že vedení muselo najít jiný důstojný prostor, ve kterém by se ustavující zastupitelstvo mohlo uskutečnit. „Velký sál Společenského domu a Historický sál slavkovského zámku již byl rezervovaný, proto jsme s kolegy museli zvolit jinou variantu,“ objasnil Charvát.

Velmi důkladně starosta zvažoval možné posunutí termínu. „Musel jsem brát zřetel na potřebu co nejrychlejšího zvolení nové Rady města. Zejména s ohledem na tvorbu a projednávání rozpočtu města pro rok 2011,“ vysvětlil Charvát.

V následujícím volebním období by nový starosta chtěl pokračovat v rozpracovaných projektech. „Především nás čekají stavební úpravy předzámčí a chystá se budování Napoleonské expozice,“ uvedl novopečený slavkovský starosta Ivan Charvát.

Podle jeho slov by do začátku nového školního roku měla dětem nově sloužit mateřská škola.

Kvůli následkům jarních záplav by město mělo neodkladně pracovat i na vodních zábranách. „Plánovaná je druhá etapa protipovodňových opatření na potoku Prostředníčku,“ doplnil Charvát.