Vladimír Bílý z Adamova na Blanensku si chtěl nedávno koupit chatu u řeky Svitavy. Bydlí v paneláku a v přírodě chce s rodinou trávit víkendy. Nakonec se s majitelkou nedohodli na ceně, která mu připadla přemrštěná. „Chatu v přírodě jsme si moc přáli. Měli bychom s rodinou místo, kam zajet na víkend, kde grilovat a naše dcera místo na hraní venku v přírodě. Škoda, že to nedopadlo," je mu líto.

Smůlu má i proto, že oblíbená kratochvíle Jihomoravanů z doby minulého režimu se vrací. Lidé opět tráví víkendy na chatách a ti, co je nemají, je skupují ve velkém. „Oproti loňskému roku se počet prodaných chat zvýšil o osmatřicet procent. Jde o desítky budov," informoval mluvčí realitní společnosti Remax Tomáš Hejda.

ceny chat
Průměrné ceny chat na jižní Moravě za posledních deset let:

- 2005: 930 000 korun
- 2006: 1 240 000 korun
- 2007: 1 500 000 korun
- 2008: 1 450 000 korun
- 2009: 1 230 000 korun
- 2010: 1 190 000 korun
- 2011: 1 080 300 korun
- 2012: 1 134 800 korun
- 2013:  850 900 korun
- 2014: 750 300 korun
- 2015: 650 000 korun

Sedm let se průměrná cena pohybovala nad milionem korun.

Klesat začala po konci hospodářské krize z konce prvního desetiletí jedenadvacátého století.

Trendu si všiml i Bílý. „Na konci týdne toho mají lidé v práci po krk a potřebují na víkend někde blízko svého bytu odpočívat. Podle mě jsou chalupy a chaty stále v kurzu," domnívá se muž.

Nejdražší nemovitosti nabízejí prodejci ve vyhlášených turistických oblastech. „Na jižní Moravě patří mezi nejžádanější okolí Brněnské přehrady. Oblíbené jsou také chaty v Moravském krasu nebo v Bílovicích nad Svitavou nedaleko Brna," uvedla mluvčí jihomoravské centrály cestovního ruchu Martina Fišerová.

Například v brněnských Kníničkách u Brněnské přehrady se prodávají chaty za tři miliony korun. Fišerová dodala, že velký zájem mají lidé také o Pálavu a oblast novomlýnských nádrží.

Na Znojemsku se cena chaty může vyšplhat až na dva miliony korun. „Ovlivňuje ji řada faktorů. V první řadě místo, kde se nemovitost nachází. Dál hraje roli, jak je objekt vybavený," uvedla Ivana Peterková z kanceláře Znojemské reality.

Nejvíc peněz si na Znojemsku musejí připravit zájemci o chatu v okolí Vranovské přehrady. „Ceny většinou stanoví prodávající, proto nemusí odpovídat tržní ceně pro konkrétní lokalitu. Chaty stojí i kolem jednoho milionu korun a více," vyčíslila Peterková.

Na Hodonínsku koupě chaty nevyjde zájemce na víc než milion. Chatový trh se tam teprve pomalu rozvíjí. A především teď na jaře lidé chaty prodávají velmi často. Poptávka převyšuje nabídku. Nejčastěji mají lidé zájem o domy u Radějova, Lučiny a Mlýnek.

Právě díky rostoucí poptávce chaty v posledních letech zdražují. „Ceny se hodně liší. Minulý měsíc jsem prodal chatku dřevěnou za 360 tisíc a zděnou zase za 850 tisíc, takže rozmezí je velké. Cena hodně klesá, když u chatky není voda a člověk musí vrtat studnu. Určuje ji i to, jestli je chata ze dřeva nebo z cihel, jestli je tam elektřina a dobrá dostupnost," vysvětlil Martin Novák z Reality Gaia Hodonín.

Na chatu vyráží téměř každý volný víkend také Jakub Šinkora z Brna. Jako mnoho jiných Jihomoravanů si oblíbil kopce a lesy sousední Vysočiny. „Vyrážíme tam i s rodinou. Takže jezdíme k jezeru Velké Dářko. Máme tam chatu pro osm lidí. Pohodlně se tam vejdeme i s dětmi. Navíc tam volný čas tráví také spousta jiných rodin z Brna," doplnil Šinkora.

Luxusní chata ve Štítarském lese má i ponton s loďkou

Vranov nad Dyjí - Okolí Vranovské přehrady je na jižní Moravě jedna z nejatraktivnějších oblastí pro chataře. A také nejdražších. Třeba kompletně zrekonstruovanou chatu v přírodě u vody ve Štítarském lese prodává známý znojemský vinař Jiří Hort za téměř dva a půl milionu korun. „Naše chata je výjimečná svojí lokalitou a polohou. Je přímo u vody nedaleko čerpačky, kde je voda nejčistší na Vranovsku. Pokud někde v létě na Dyji kvete voda, tak nikdy u nás," vysvětluje vysokou cenu majitel nemovitosti Jiří Hort.

Výhoda je podle něj i to, že v okolí je asi jen šestnáct dalších chat. „Na druhé straně řeky jsou jen skály a vůbec žádná chata. Je tam tedy úžasný klid. Navíc na našem břehu neexistuje žádná druhá nebo třetí řada chat," uvedl majitel Jiří Hort.

Dřevěná, kompletně opravená chata je dvoupodlažní a podsklepená. Má kuchyni s obývacím pokojem, dva další pokoje a suchý záchod. Je z ní nádherný výhled na řeku Dyji. Stojí na zděném základě, má terasu, kde lze grilovat a zapálit si večer oheň na ohništi. Nechybí ani udírna a ponton s loďkou. Obytná plocha chaty je téměř osmdesát čtverečních metrů. „Navíc se k ní dá dojet autem, jen na konci se k nám musí sejít asi šedesát schodů," přibližuje Hort.

Elektřinu čerpá chata ze solárních panelů. „Dostatečně pokryjí spotřebu energie," poznamenává majitel.

I přes výhody se jeho rodina odhodlala k prodeji. „Rozhodli jsme se, že budeme hledat jiný životní styl. Už nechceme být chataři," vysvětluje Hort.

Turisty láká víno i památky

Jižní Morava - Posezení ve vinném sklípku, cyklistika nebo návštěva historických památek. To vše láká turisty na jižní Moravu, kde v poslední době roste poptávka po pronájmech chat i poznávacích zájezdech.

Ubytování v jedné z oblíbených vinařských lokalit, obci Zaječí, nabízí například Lenka Šemečková. „Než jsme chatu začali pronajímat, pořádali jsme firemní večírky v našem vinném sklípku a občas nabídli i nocleh, který lidé sháněli. Teď k nám jezdí nejčastěji rodiny s dětmi z různých regionů v Čechách. S sebou vozí kola," řekla Šemečková.

Turisté si chaty obvykle pronajímají ve skupinách osmi až deseti lidí. Cena se pohybuje podle lokality i výbavy. Za týden tak lidé zaplatí mezi sedmi až dvaceti tisíci korun.

Podle manažera společnosti DDS Tour, která nabízí pronájmy chat a chalup, Petra Moravce, za loňský rok vzrostla poptávka o polovinu. „Letos očekáváme další pětinový nárůst," uvedl Moravec.

Dodal, že větší zájem mají hlavně čeští turisté. „Když už sem zavítají cizinci, většinou nejedou jen do sklepa za vínem jako Češi. Pohybují se hlavně v okolí kulturních památek Unesco," vysvětlil Moravec.

K vyhledávaným oblastem patří například Lednicko-val-tický areál, punkevní jeskyně Moravského krasu nebo brněnská vila Tugendhat. „Jižní Morava je ideální také díky blízkosti velkých evropských měst. Do dvou hodin jsou ve Vídni nebo Bratislavě," podotkl Moravec.

Zvýšený zájem o poznávací zájezdy mezi cizinci vnímá také zástupce společnosti Triumphtravel Luděk Smrčka, který organizuje výlety zahraničních cestovních kanceláří po Evropě. „Kontaktují nás lidé středního věku, kteří oceňují pohodlí toho, že mají všechno zajištěné. Láká je jihomoravská kultura, zámecké areály i víno," řekl.

Pozornost turistů přitahují také města, jako je Brno nebo Znojmo. Dobrodružněji naladění lidé vyhledávají levné ubytování také přes portály, jakým je například Couchsurfing, kde přístřeší turistům nabízejí obyčejní lidé. „Hostila jsem v Brně Japonce, Američana, Francouze i Rusa. Nejvíc se zajímali o přírodu v Moravském krasu, zámky a tradiční jídlo," popsala své zkušenosti studentka Zuzana Kolečková.

EMA ZEZULOVÁ
DALIBOR KRUTIŠ

MARKÉTA CHUMCHALOVÁ