Vedení města však malý zájem o své obyvatele odmítá. „V minulých letech jsme pořádali besedy v Knihovně Karla Dvořáčka i v místních částech. Je pravda, že loni žádná taková akce nebyla a popravdě řečeno ani z vedení osadních výborů jsme na rozdíl od let minulých nezaznamenali o ně zájem. Nicméně už zanedlouho na tradici plánujeme navázat,“ vzkázal starosta Vyškova Karel Goldemund. Co se týká diskuzního fóra, tam prý jiná možnost než omezená registrací nebyla. „Anonymní diskuze se často obracela v až vulgární projevy,“ odůvodnil starosta.

Nemyslí si, že by obyvatelé měli málo možností, jak se s chodem úřadu, radnice i města seznámit. „Pravidelně míváme veřejná zasedání zastupitelstva, lidé také můžou kontaktovat přímo mě, místostarosty i mluvčího a řada lidí toho také využívá a většině případů společně nalezneme řešení problémů, které je trápí,“ doplnil Goldemund s tím, že v únoru se uskuteční diskuzní workshop vedení radnice s vyškovskými středoškoláky. Městský úřad je každoročně po dva dny otevřený široké veřejnosti i prostřednictvím Dnů s radnicí.

Jak jednají
∙ V Rousínově se vedení města setkává s obyvateli na začátku každého roku.
∙ V Letovicích se schůzky konají také.
∙ Vyškov chce na tradici setkání opět navázat.
∙ Blansko o sobě dává vědět i přes sociální síť.


Například v Blansku si lidé můžou vyhledat řadu informací na městském webu. Pokud potřebují mluvit s konkrétním úředníkem, dozví se z něj i to, zda je zrovna na úřadu. Spokojená je třeba Barbora Hejlová, která sleduje facebookovou stránku Blanska. Některým lidem však chybí obsáhlejší zprávy v tištěné podobě. „Jsem v důchodu a nemám internet, takže tam si informace nezjistím. Čtu proto alespoň zpravodaj, který mám ve schránce co čtrnáct dní. Myslím, že by mohl být objemnější, právě pro ty, co si zprávy na internetu nevyhledají,“ řekla například Miluše Kazdová.

V Rousínově se vedení města setkává s obyvateli města i místních částí pravidelně na začátku každého roku. Zájem ze strany lidí však v posledních letech trochu upadá. „Hlavně ve městě a přilehlém Rousínovci. Lidé mají vše na webu, tak se jich na schůzky tolik nedostaví. Jiné je to ale v odlehlejších místních částech. Tam jich chodí dost,“ uvedl starosta Rousínova Jiří Lukášek.

Setkání považuje za přínosná. „Lidé nám řeknou své názory, kolikrát mají i zajímavé podněty, na které my se pak snažíme reagovat,“ podotkl Lukášek.

Přestože by se mohlo zdát, že vzhledem k množství bude třináct místních částí Letovic na Blanensku, na okraji zájmu, podle předsedy osadního výboru Dolního Smržova Miloše Toula tomu tak není. „Spolupráce funguje. Ve funkci jsem řadu let, zažil jsem asi sedm starostů, takže mám s čím porovnávat. Samozřejmě, někdy se musíme podřídit, ale vedení města na nás nezapomíná,“ uvedl Toul.