Můžete shrnout to nejdůležitější, co se v obci přes uplynulé období podařilo?
Především jsme dotáhli projektovou dokumentaci včetně stavebního povolení na dva autobusové zálivy při příjezdu do Kobeřic. Vypsání soutěže jsme kvůli tomu schválili už na posledním zastupitelstvu. Patří k tomu také nové chodníky v nejvíce automobilovým provozem zatížené průjezdní části obce. Celou akci financujeme z vlastních zdrojů. Pracujeme na pozemkových úpravách, obešli jsme s tímto požadavkem více než padesát procent vlastníků. Pokračujeme se soutěží na zpracovatele. Sice to není tak vidět, ale pro pozemkové úpravy jsme za poslední roky vykoupili i ornou půdu za statisíce korun.

Křižovatka na I/50 u Hodějic.
Rizikový nájezd u Hodějic: marná přání řidičů, dočkají se ale Velešovičtí

Kobeřice u Brna
Počet obyvatel: 710
První písemná zmínka: 1283

Z jakých důvodů ji skupujete?
Chceme do katastru v rámci pozemkových úprav vrátit krajinotvorné prvky jako třeba remízky, stromořadí a podobná přírodě prospěšná, protierozní opatření. Proto půdu vykupujeme i směňujeme od každého, kdo o to požádá a s nímž se dohodneme na podmínkách. V rámci možností se snažíme o korektní, aktivní přístup. Jediným důvodem je nepromarnit šanci na kvalitní provedení pozemkových úprav a s tím souvisejících přírodě a člověku blízkých opatření v našem katastru.

Plánujete v této složité době nějaké kulturní akce?
Obvykle u nás máme v lednu třeba ples, ale už jsme ho zrušili dvakrát. Nepočítám s tím, že to tentokrát bude jiné. Co sleduji aktuální vývoj, je to zkrátka špatné. Nepříznivé to je ale pro společenské vyžití obecně, když lidé nemají příležitosti k setkávání, ať už to je ples nebo třeba hospoda.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkJe u vás dostačující kapacita školy a školy? V jakém jsou stavu?
Před pěti lety jsme dělali rekonstrukci společné budovy školy a školky tím, že jsme půdu předělali na nové patro. Nyní školku navštěvuje čtyřicet dětí v jednom oddělení po šestadvaceti a ve druhém po čtrnácti. Pořád máme místo pro šest až osm dětí, které rodiče vozí z dalších obcí. Ve škole máme dokonce kompletní první stupeň včetně páté třídy, žáci jezdí do Slavkova jen na druhý stupeň. I základní škola je po rekonstrukci.

Při nehodě u Hodějic zemřel jeden řidič, čtyři lidé byli zraněni.
Tragická nehoda u Hodějic: čtyři zranění, jeden cestující zemřel

Počítáte také s obytnou výstavbou?
Máme ji v územním plánu. Spíše ale usilujeme o to, abychom zůstali malou hezkou obcí. Jinde se počet obyvatel v krátkém horizontu i zdvojnásobuje nebo dokonce ztrojnásobuje, vytrácí se tím ale vesnický život. Mnozí noví obyvatele totiž v obcích spíš jen přespávají a nepodílí se na kulturním a společenském životě. Růst je také zátěží pro školy, mateřské školy i další infrastrukturu.

Rozšiřujete v Kobeřicích zeleň?
Získali jsme na ni zrovna peníze z dotačního programu. Příští sobotu lidé na území obce vysadí přes sto nových stromů, připravujeme k tomu v nadsázce takovou brigádu. Máme s podobnými akcemi dobré zkušenosti. Obnovovali jsme obecní les, organizovali jsme výsadbu buků nebo dubů. Zahrnovali jsme do toho i májky pro naše stárky, protože jim v lokalitě chybí. Tentokrát ale budeme sázet už vzrostlejší stromy, obec musí pečovat o zeleň. Navíc když si místní dřeviny vysází sami, budou k nim mít lepší vztah a lépe se o ně postarají. To se týká zejména dětí, které do toho také zapojíme.

Přes tři stovky dárků loni před Vánoci shromáždili pro děti z ohrožených rodin dárci v Bučovicích. Letos se to pokusí zopakovat.
Děti z ohrožených rodin obdarují v Bučovicích, loni shromáždili stovky dárků

Jste v obci spokojený s dopravní obslužností?
V tomto ohledu neregistruji nějaké stížnosti. Četnost autobusových linek je dostačující. Obecní příspěvek Kraji je sice navýšený z padesáti korun na sto, ale to není problém zvládnout.

Má současná krize nějaké zásadnější dopady na rozpočet a hospodaření obce?
Naštěstí zatím ne, rozpočtové určení daní se nám plní dobře, dokonce máme více prostředků, než jsme původně čekali. Díky tomu můžeme pokračovat v již započatých projektech a realizovat nové. Pomocí dotací a úvěrů jsme v minulosti dokončili kanalizaci, čistírnu odpadních vod, úpravy komunikací i rekonstrukci školy a školky. Nicméně hospodaříme odpovědně, obec je ekonomicky zdravá i z dlouhodobého hlediska.

Významný rodák

Exilový politik, novinář a historik Hubert Ripka.Exilový politik, novinář a historik Hubert Ripka.Zdroj: Zdroj: wikipedieHubert Ripka

V Kobeřicích se narodil 16. července 1895 Hubert Ripka. Byl politikem, poslancem, novinářem a historikem. Zemřel v Londýně 7. ledna 1958. V letech 1945–1946 byl za národní socialisty poslancem Prozatímního Národního shromáždění a po parlamentních volbách v roce 1946 poslancem Ústavodárného Národního shromáždění, kde zasedal do své rezignace 26. února 1948. Byl rovněž členem československých vlád jako ministr zahraničního obchodu.

Tip na výlet

Výlet naučnou stezkou Ždánickým lesem k OříškuVýlet naučnou stezkou Ždánickým lesem k OříškuZdroj: se souhlasem Spolku seniorů ŽdániceŽdánický les

V okolí Kobeřic mohou výletníci vyrazit do Ždánického lesa. Turisté mohou objevovat hluboká údolí v okolí rybníků v lese a pak rozsáhlý výhled do okolí, zejména k Brnu, na Mohylu míru a Slavkov u Brna a také k Židlochovicím a k Pálavě. Ždánický les se rozprostírá mezi Bošovicemi na západě, Koryčany na východě, Bučovicemi na severu a Dambořicemi nebo Bukovany na jihu. Jedná se o oblast o velikosti 68 kilometrů čtverečních.