Dům v Komořanech, ve kterém žijí, je v dezolátním stavu. „Nemáme střechu, do pokojů zatéká a šíří se plísně. Dům se v zimě nedá vytopit, nemáme pořádný kotel a komín je vyrobený z plechových rour," jmenuje chlapcova matka Petra Zvěřinová.

Na opravy rodina nemá peníze. Vydělává pouze otec, který pracuje jako montér. „Pokoušeli jsme se i o hypoteční úvěr, ale bohužel jsme pro banku nedůvěryhodní klienti, protože nemám příjem. Sociální dávky, které pobírám na Jarečka, jsou psané na jeho jméno," prozrazuje šestatřicetile­tá žena.

Chlapec, jelikož je nevidomý, potřebuje neustále slyšet zvuky. „Jareček miluje hudbu. Ve škole pak třeba rád skáče na gymnastickém míči," říká Zvěřinová.

Přestože její syn vyžaduje neustálou péči, ve volných chvílích se rodina snaží zpestřit pobyt dětem v nemocnici. „Té brněnské jsme předali knížky, hračky i obrázky, které jsem namalovala pro děti. Začínám se učit malovat kraslice, ráda také peču vánoční chaloupky, jedna zamířila i do školy, kterou Jareček navštěvuje," zmiňuje.

Nyní je vděčná, že si jejich tíživé situace všimli v komořanské základní škole. Děti nazkoušely pohádku pro benefiční setkání, které rodině pomůže.

Dárci pro Jarečka přispějí i prostřednictvím účtu

Komořany – Tehdy devítileté postižené Kristýnce z Rousínova pomohly loni v květnu. Tentokrát děti z dramatického kroužku při Základní škole v Komořanech pomůžou desetiletému Jarečkovi, který má dětskou mozkovou obrnu. „Po loňském úspěchu se děti rozhodly, že chtějí akci zopakovat. Zjistili jsme, že v obci žije rodina, kterou málokdo zná, ale která pomoc potřebuje. Tak jsme ji oslovili," přiblížila učitelka školy a vedoucí kroužku Irena Bílá.

Děti proto nacvičují pohádku, kterou nazvaly Růže pro princeznu. Na představení se jich podílí dvacet. Setkání Divadlo pro Jarečka se uskuteční za týden v sobotu 14. května od tří hodin odpoledne v sále komořanského kulturního domu. „Věkový průměr dětí je osm let. Malují loga sponzorů, píšou pozvánky, podílí se na vytvoření plakátu a samozřejmě hlavně pilně cvičí své role," vyjmenovala Bílá.

Zatímco Kristýnku, která byla jejich spolužačkou z komořanské mateřinky, dobře znaly, letos je situace jiná. Organizátoři benefičního setkání se tak snaží udělat kroky, aby na divadlo přišlo co nejvíc diváků. „Jarečka moc lidí nezná, a tak máme obavy, že přijdou jen příbuzní dětí a akce bude málo úspěšná. Proto jsme natočili videopozvánku a umístili ji na Facebook. Jenže když se s pomocí ozve někdo z daleka, na divadlo nebude moci přijet. Nakonec jsme proto oslovili Národní radu pro tělesně postižené v čele s Václavem Krásou, která nám dala k dispozici jejich bankovní účet," ocenila s tím, že dárci tak nemusejí přispět výhradně jen na sobotním představení.

Rodina si pomoci velmi cení. Peníze by uplatnila na chlapcova asistenta pedagoga. A případně na nákup nového auta, které musí být v combi provedení. „Peníze bychom v případě auta přidali k dotaci, kterou máme přislíbenou z úřadu práce. Moc si zájmu vážíme," zmínila chlapcova matka Petra Zvěřinová.

Bankovní účet pro Jarečka:· 248896031/0300
· variabilní symbol: 10 (je nutné ho vyplnit)
· do zprávy pro příjemce uvést Divadlo pro Jarečka