Dalším druhem, který by lidé na Vyškovsku rovněž marně hledali, je sýček obecný. Naposledy byl jeho výskyt v regionu zaznamenaný před deseti lety.

Aby zamezili dalšímu mizení ptačích druhů, usilují slavkovští ochranáři například o to, aby v některých místech mimo Slavkov zůstávala tráva po většinu roku neposečená. Například v lokalitě Kozí hory, což jsou hřebeny nad Slavkovem směrem na Křenovice. „Chceme, aby byla kosená až poté, co odkvetou rostliny a vyhnízdí ptáci. Tedy nejdřív v srpnu," řekl Navrátil s tím, že usilují i o první umělou hnízdní stěnu v republice pro břehuli říční. „Kromě toho pro ptáky vyrábíme budky a krmítka. Děláme přednášky a různé akce pro veřejnost, monitorujeme naše okolí," vyjmenoval.

Odchyt a kroužkování slavíka modráčka a rákosníka proužkovaného.

Co se týká zvláštností Vyškovska, podle Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky si v regionu vybral netypické stanoviště vrápenec malý, který se řadí mezi kriticky ohrožené druhy. Mladé vyvádí ve dvou opuštěných bunkrech. „Netopýři jsou ve vojenském prostoru Březina, žijí na půdě zámečku Ferdinandsko a k našemu údivu si našli jako letní stanoviště právě bunkry," řekl za agenturu Jiří Šafář, který má na Vyškovsku na starosti kromě netopýrů v Březině ještě sysly v Marchanicích.

Právě tamní letiště je jednou z největších kolonií sysla obecného u nás. „Momentálně skupinu tvoří pět set až šest set kusů. Sysel není vzácností jen v naší republice, ale v celé Evropě. Jsme rádi, že se nám v minulosti podařilo zabránit prodeji letiště," sdělil.

Odchyt a kroužkování slavíka modráčka a rákosníka proužkovaného.

Agentura se kromě toho stará také o dvě významné lokality v okrese, a to o národní přírodní památku Malhotky a národní přírodní rezervaci Větrníky. Tam lidé najdou například koniklec velkokvětý, který patří mezi chráněné rostlinné druhy. „Jde o evropsky významný druh, který lidé znají a je poměrně rozšířený. Ale jsou tam i méně známé, vzácnější druhy. Jako třeba bezobalka sivá. Jde o malou mrkev, která roste na posledních pěti nebo šesti lokalitách v republice a jednou z nich jsou právě Větrníky," vyzdvihl Šafářův kolega Petr Slavík s tím, že další vzácností regionu je škarda panonská. „Ta roste na stepních stráních u Komořan. Jde o jediné místo v republice, kde se nachází. A je jí tam už opravdu hodně málo," podotkl Slavík.

Co pracovníky agentury také trápí, je fakt, že se Větrníky nacházejí uprostřed polí. Vzácné druhy z nich mizí zejména kvůli používaným hnojivům a postřikům. „V případě Větrníků jsou tyto zásahy mnohem patrnější než v Malhotkách. Ty jsou ze dvou třetin obklopené lesem," zmínil ochranář.