„Ani si nevzpomínám, kdy jsem tohoto ptáka naposledy viděl. Že se ale objevil ve Vyškově, vím. Zahlédla ho totiž přednedávnem manželka a hned mi to řekla. Samozřejmě mě to hodně potěšilo,“ svěřil se šéf vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Radost mají také ornitologové. „Je potvrzené, že se chocholouši na Vyškovsku vyskytují ve Slavkově u Brna. Tam dokonce hnízdí na ploché střeše jedné z firem, kde jsou v bezpečí před dravci. Jinak máme zprávy, že je lidé zpozorovali v Lulči a jeden pár právě ve Vyškově. Vloni jsem je tam viděl,“ uvedl rousínovský ornitolog Jiří Bartl.

Počet ptáků příbuzných skřivanovi s nezaměnitelnou chocholkou na hlavě na celém Vyškovsku odhadl na pouhých osm kusů. Hnízdící páry jsou navíc potvrzené pouze ze Slavkova. „Když jsem byl malý, byli chocholouši běžní v každé dědině. Jsou to ptáci zemědělské krajiny, s oblibou vyhledávají travnaté remízky na okrajích polí, objevovali se i v lidských sídlech,“ zavzpomínal Bartl.

A proč vlastně sympatický opeřenec nenápadného zbarvení z naší přírody prakticky vymizel? „Může za to intenzivní zemědělství. Chemické prostředky jsou už dnes tak dokonalé, že vyhubí veškerý plevel. A právě jeho semínka jsou důležitou součástí potravy chocholoušů,“ vysvětlil ornitolog.

Doplnil, že namále mají kvůli modernímu hospodaření na polích také čejky chocholaté a skřivani polní.

K úhlavním nepřátelům chocholoušů ve městech patří hlavně toulavé kočky. Zajistit naprostou ochranu vzácných ptáků je ale podle Kutálka prakticky nemožné.