Jako po nájezdu nezodpovědných dřevorubců to nyní vypadá kolem rybníku u Pavlovic. Na březích leží pokácené olše, břízy, habry, ale i ovocné stromy. Za spouští však nestojí lidská ruka, ale jeden roztomilý zvláště chráněný živočich. Bobr.

„Byl jsem se podívat u rybníku v Pavlovicích a vypadá to tam opravdu hrozně. Když to takhle půjde dál, za čas tam bobři zničí všechny stromy. Dost rybářů si na to stěžuje,“ řekl rybář Radek Polach z Bučovic.

Částečně s ním souhlasí starosta Bohdalic–Pavlovic Jan Hrežo. „Bobři u rybníka dělají velké problémy, pokáceli už desítky stromů. Je to také živý tvor, nedělá to naschvál. Ovšem kromě stromů může ohrozit také bezpečnost vodního díla, třeba kdyby poddoloval hráz,“ řekl Hrežo.

Počínání zvířete obhajuje odborník Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Šafář. „Bobr kácí stromy proto, že je z nich živý. Neničí je zbytečně jako někteří lidé třeba kvůli supermarketům,“ řekl Šafář.

Dřeviny na jídlo i na stavbu

Podle něj zvíře nejvíc dřevin skácí na podzim. „Upřednostňuje lužní stromy, třeba vrby a topoly. Pokud má možnost, vybírá si mladé, tenké stromy. Větve zapíchává do své zásobárny, která se nachází pod vodou poblíž vchodu do nory. V zimě bobr nespí, ale jeho aktivita je značně utlumena. Vyplouvá jen občas. A pokud má zrovna hlad, jí uskladněné větve,“ vysvětlil Šafář.

Dřevo bobr potřebuje ještě z jiného důvodu. A to na svoje stavby. „Ze silnějších větví buduje hrad a hráze,“ doplnil Šafář.

Nicméně rybářům konkurencí není. „Bobr je býložravec, na rybách škody rozhodně nedělá. Jí byliny, trávu a plody,“ uvedl Šafář.

U rybníka v Pavlovicích žije hned celá bobří rodina. „Nejspíše se jedná o samici s dvěma až třemi mláďaty,“ popsal před časem pracovník vyškovského odboru životního prostředí odpovědný za státní správu myslivosti a rybářství Pavel Smejkal.

Podle něj je zatím budoucnost rodiny nejistá. „Okousali vše, co je v dosahu padesáti metrů od vodní nádrže. Otázkou je, jestli pro ně budou v lokalitě dostatečné možnosti obživy,“ řekl Smejkal. Je tedy možné, že bobří rodinka se bude stěhovat.

Nicméně zatím zvířata v Pavlovicích žijí. Vzhledem k tomu, že se jedná o zvláště chráněného živočicha, může podle zákona poškozený žádat o náhradu škody.

Obrátit se na stát radnice Bohdalic–Pavlovic zatím neplánuje. „Sice pokáceli desítky stromů, ale žádat o náhradu škody by bylo přehnané. Nicméně pokud by třeba poškodili hráz, zvážili bychom to,“ prohlásil Hrežo.

V Pavlovicích bobr žije již řadu let. „Jednou jsme našli mrtvého bobra, který spadl do šestimetrové díry u horní hráze rybníka. Bylo to obrovské zvíře, které vážilo snad čtyřicet kilogramů,“ vyprávěl Hrežo.

Bobrů žije v regionu až deset

Ve vyškovském okrese se bobr nevyskytuje jen u rybníku v Pavlovicích. „Celkem je jich něco mezi šesti až deseti, přesně to není spočítáno,“ informoval Smejkal.

Bobr žije například také u rybníčků v Bučovicích. I tam už způsobil škodu.. „Bobr již stihl okousat pár stromů, i když jsou to jen drobnosti. Některé stromy poblíž jeho výskytu jsme zajistili proti okusu, a to pomoci pletiva a nátěru,“ prohlásil nedávno vedoucí odboru životního prostředí bučovické radnice Miloslav Babyrád.

Bobři jsou i jinde v okrese. Mohou se objevit kdekoliv, kde jsou vodní tahy. Ale nejen tam. Někdy se zatoulají i na lokality, které pro ně vůbec nejsou bezpečné. „Objevili jsme třeba přejetého bobra na přechodu přes dálnici u Roštěnic,“ řekl Smejkal.

Bobra viděli také třeba na Zouvalce. Jednou se tento živočich ocitl dokonce přímo na vyškovském sídlišti Osvobození. „Skončil tam před dvěma lety na jaře v kanalizaci, zřejmě kvůli velké vodě. Kolega ho několik dní krmil osikovými větvemi, pak se zvířeti podařilo nějak dostat ven,“ potvrdil Smejkal.

RADKA JARUŠKOVÁ
MICHAL SKLENÁŘ