Třeba v Bošovicích se rozhodli, že je budou plašit. „Používáme plynová děla nebo poplašné střely," řekl jednatel bošovického vinařství Veritas Jarmil Pospíšil.

Přestože na Bučovicku se špačky příliš velké potíže nemají, protože jsou okrajovou oblastí, i tam dělají opatření, aby vinice ochránili. „Jde o problém hlavně proto, že když větší skupina ptáků naletí na velký vinohrad, rozprostře se. A pak má takový nálet fatální následky," popsal předseda Sdružení zámeckých vinařů Bučovicka Aleš Navrátil s tím, že vinice zabezpečují sítěmi.

Toto opatření jako tichý způsob ochrany úrody ale není použitelné všude. Jedná se o poměrně dost časově náročnou metodu, a pokud se vinohrad rozkládá na větší ploše, pak jde také o vcelku drahou záležitost. Například ochranná síť proti ptákům o rozměrech 10×10 metrů stojí zhruba 1 400 korun.

Ačkoliv špačci co nevidět odletí, budou vinaři hrozny chránit ještě další měsíc až měsíc a půl. „Dokud jsou hrozny venku, vždycky je nebezpečí, že hejno, které tudy přelétává, na ně sletí. Proto po celou dobu vinobraní budeme plynová děla používat," zmínil Pospíšil.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ