DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Prognózy hygieniků a obavy lékařů se naplnily. Na Vyškovsku onemocnělo virovými chorobami přes dva tisíce dvě stě lidí. To znamená chřipkovou epidemii.

Potvrdila to vedoucí pracovnice vyškovského pracoviště krajské hygienické stanice Marie Hiršová. „V pátek jsme se dozvěděli, že aktuální počet nakažených tímto virovým onemocněním činí dva tisíce sto jedenaosmdesát pacientů. Počet téměř o dvě stovky převyšuje hranici epidemického prahu,“ informovala Hiršová.

Značný nárůst pacientů přiměl hygieniky k tomu, aby doporučili zařízením s velkou koncentrací lidí zákaz návštěv. „Ovšem je pouze na vedení jednotlivých institucí, jestli se rozhodnou zákaz vstupu skutečně vyhlásit. Datum, kdy stáhneme tento návrh, se bude odvíjet od toho, jak se bude situace dál vyvíjet,“ objasnila epidemioložka Renata Vaverková.

Doporučení hygieniků například využilo vedení vyškovské nemocnice. „Musíme co nejvíc minimalizovat riziko další nákazy. Proto zákaz vstupu návštěvám platí už od soboty. Situace je skutečně kritická, protože nemocné jsou i sestry a hlavně lékaři. Na některých odděleních poklesly stavy personálu kvůli epidemii až o čtyřicet procent,“ uvedl náměstek preventivní péče vyškovské nemocnice Stanislav Boček. Podle něj je zákaz vstupu nutný z hlediska bezpečnosti pacientů.

Zákaz návštěv platí rovněž ve dvou domovech městské příspěvkové organizace Sociální služby Vyškov. „Už v sobotu jsme k nám vůbec nepouštěli návštěvy. Chceme zabránit tomu, aby došlo k nákaze chřipkou od lidí z venku,“ řekla vrchní sestra Jana Tichá.

Naopak domov důchodců v Nových Hvězdlicích a habrovanský ústav pro tělesně postižené byly včera ještě otevřené. V Habrovanech podle ředitele Marcela Funderáka také proto, že většina pracovníků i klientů je proti chřipce očkovaných.

Chřipka má letos obzvlášť nepříjemné příznaky. S obkladem na čele leží v tyto dny například Vyškovanka Katka Štroblíková. „Včera jsem poprvé po čtrnácti dnech neměla zvýšenou teplotu. Vůbec nechápu, že jsem ležela tak dlouho. Vždy jsem se z chřipky za týden vykřesala,“ řekla Štroblíková.

Podle některých lékařů už chřipková epidemie řádí na Vyškovsku rozhodně déle než od pátku. „Minimálně polovina pacientů vůbec do ordinace nechodí. Nechtějí neschopenky, protože by měli malou výplatu. Lidé to řeší tak, že ten, kdo má například starou dovolenou, tak zůstává doma. Jiní chodí normálně dál do svého zaměstnání a virus šíří,“ objasnila před časem obvodní lékařka z Vyškova Blanka Chaloupková.

Upozornila, že kdo přechází chřipku, riskuje vážné zdravotní komplikace.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU