Chřipka? Na Vyškovsku v posledních týdnech stále zřetelněji vyklízí pozice, a tentokrát nejspíš už definitivně vytahuje bílou vlajku. Přestože v březnu se chřipkové epidemie často vracejí v plné síle, další výrazný vzestup nemocnosti už zřejmě nepřijde.

Lidí, které chřipka nebo jiný virus z rodiny takzvaných akutních respiračních infekcí odsoudila k nedobrovolnému pobytu v posteli, totiž v regionu zřetelně ubylo. „V uplynulém týdnu se pacientů s virózou objevilo už méně. I samotná chřipka je na ústupu. I když musím podotknout, že chřipek letos tolik nebylo,“ potvrdil vyškovský praktický lékař Oldřich Macháč.

Tomu, že na Vyškovsko ještě přijde druhá vlna epidemie, už příliš nevěří. „Předpovídá se to těžko. Počasí se má zlepšit, nicméně lidé nebo děti, které se vracejí do práce nebo do škol, by neměli rekonvalescenci podceňovat,“ upozornil Macháč.

Výraznému poklesu nemocnosti odpovídají i čísla, která včera potvrdila jihomoravská hygienická stanice. „V uplynulém týdnu počet lidí s akutními respiračními infekcemi poklesl o víc než jedenáct procent, u pacientů s typicky chřipkovými příznaky to dokonce bylo kolem čtyřiceti procent. Na sto tisíc obyvatel kraje teď připadá asi 1534 nemocných,“ informovala epidemioložka Radka Boháčová.

Situace se podle ní v příštích dnech navíc zklidní díky pětidenním jarním prázdninám, které v pondělí na celé jižní Moravě začínají. „Děti nebudou chodit do školy, takže se šíření nákaz velmi omezí,“ vysvětlila Boháčová.

To si myslí i zástupce ředitele vyškovské Základní školy Purkyňova 39 Roman Říha. „Dětí bylo méně i v tomto týdnu, ale situace se zlepšuje. A právě jarní prázdniny situaci jenom prospějí,“ myslel si Říha.

Vedení školy muselo kvůli vysoké nemocnosti zrušit i tradiční akci nazvanou Plave celá třída. „Vždycky v tomto období pořádáme štafetovou plaveckou soutěž, které se účastní všechny děti ze třídy. Každá třída soutěží jako kolektiv. Klání jsme ale kvůli vysokému počtu nemocných museli přeložit,“ doplnil Říha.

Nemocnosti v regionu příliš nepomáhají ani ti, kteří lékaře nenavštíví a snaží se léčit doma nebo dokonce v práci. Tři dny neplaceného volna si totiž nemůže dovolit každý. Nemocní se proto snaží své nemoci utlumit volně dostupnými léky. Třídenní domácí léčení se tak pomalu stává vzácností. „Určitě se stále víc vyskytují nemocní, kteří si neberou neschopenku, ale rovnou spíš dovolenou,“ potvrdil Macháč.

LUCIE HRABCOVÁ
MICHAL KOČÍ