Jarmila Míková z Hoštic nemůže ve vyškovské porodnici ukázat svého novorozeného syna Tomáše jeho tátovi ani příbuzným. Kvůli chřipce, která nemocnici zavřela

Bez návštěvy svých blízkých se ode dneška musí obejít všech pět stovek pacientů vyškovské nemocnice. Její vedení se totiž bojí, aby je některý z návštěvníků nenakazil chřipkou. „Náš zákaz návštěv platí až do odvolání,“ uvedl náměstek preventivní péče vyškovské nemocnice Stanislav Boček.

Pacientů s virózami podle něj stále přibývá. „Navíc čekáme, že počet takto nemocných se ještě zvýší. Chceme zabránit rychlejšímu šíření a ochránit pacienty. Kdyby ke svým zdravotním potížím dostali ještě chřipku, měla by jejich nemoc mnohem horší průběh,“ poznamenal Boček.

Zákaz návštěv pacienti chápou. „Je škoda, že tatínek nepřijde, ale takové opatření je třeba. Miminka a matky oslabené porodem musí před nákazou ochránit,“ je přesvědčená Míková.

Ve vyškovské nemocnici navíc leží pět pacientů s příznaky těžké chřipky. Jestli jde o obávanou prasečí chřipku, odmítlo vedení nemocnice potvrdit. „Ještě neznáme výsledky laboratorních testů. Pacientům jsme však už nasadili antivirotika,“ uvedl Boček.

Ten patří k lékařům, kteří podporují očkování proti viru. „Lidé nemají důvod se očkování bát. Chrání jejich životy a bez něho může mít průběh chřipky vážné následky,“ varoval Boček.

Podle hygieniků zatím na Vyškovsku chřipková epidemie není. Ředitel krajské hygienické stanice Jan Mareček také potvrdil, že už i na Vyškovsko dorazila první várka očkovací látky proti pandemické chřipce. „Ta je však určená jenom skupinám lidí, kteří by při onemocnění bojovali o život,“ poznamenal Mareček. Pro ostatní mají ve vyškovské nemocnici očkovací látku proti sezonní chřipce. „Je sice taktičtější očkovat v době, kdy je populace nejméně nemocná, ale dá se očkovat i nyní,“ dodal hygienik.

Lidé se pandemické chřipky bojí, i proto v poslední době ubylo těch, kteří přecházejí nemoci. „Raději chodím k lékaři, na samoléčbu si netroufám. A proti chřipce jsem se nechala očkovat,“ řekla například Vyškovanka Ivana Jeřábková.

Pokud by však chtěla roušku na obličej, bude ji shánět velmi těžko. Vyprodané jsou nejen v lékárnách, ale i v mnoha obchodních domech. „Roušky jsme začali prodávat před deseti dny a už jsou dávno pryč,“ poznamenala například mluvčí obchodního řetězce Lidl Sandra Kipeťová.

Na rozdíl od vyškovské nemocnice zdejší domov důchodců zatím o zákazu návštěv neuvažuje. „Podle lékaře u našich klientů zatím chřipka není. Jsme však připravení zavřít, pokud se chřipka ve větším rozsahu objeví,“ informovala ředitelka Sociálních služeb ve Vyškově Jana Pátková. Podobná situace je také v domově důchodců v Nových Hvězdlicích.