Třeba pro studentku Veroniku Kaňovou by podle jejích slov nebyl problém udělat si třeba hodinu týdně čas a věnovat se této dobrovolnické činnosti. „Určitě bych o to měla zájem. Myslím, že se mladý a starší člověk dokáží vzájemně obohatit a diskuse bývá přínosná pro obě strany," řekla Kaňová.

A myslí si, že není jediná, kdo zastává takový názor. „Například můj přítel si vždycky rád vykládal s pradědečkem o historických událostech. I on by určitě možnost návštěv rád využil," dodala studentka.

Zatím jí v tom nicméně brání neznalost a pochyby, jestli je to vůbec možné. „Nevím, jestli je nutná nějaká registrace nebo jestli je možnost se jen nějak domluvit s vedením konkrétního domova," dodala.

Zatímco v cizině jsou návštěvy dobrovolníků v těchto organizacích zcela běžné, u nás se jedná spíš o výjimky. Pro takovou činnost je totiž nutné mít status dobrovolníka v sociálních službách. A třeba na Vyškovsku žádné centrum, pod jehož hlavičkou by mohli fungovat, neexistuje.

Podle ředitelky Sociálních služeb Vyškov, pod něž spadá i domov důchodců, Dany Indrákové se to nicméně má změnit. „Plánuje ho zřídit organizace Adra. Už jsme s ní navázali kontakt a spolupráci. Slíbili nám, že jedni z prvních dobrovolníků od nich zamíří i do našich zařízení," sdělila Indráková.

Podle ní stejně jako Vežníková i další klienti domova o dobrovolnické návštěvy stojí. Kladné ohlasy evidují také v případě studentů, kteří za důchodci chodí. „Třeba tato spolupráce se osvědčila jako prospěšná pro obě strany. Studenti u nás získají zkušenosti, vědomosti a dovednosti související s výkonem práce u seniorů a nám pomůžou při běžných činnostech. Navíc díky tomu máme prostor pro ještě víc individuální přístup ke klientům," pochvalovala si Indráková.

A za třetí jsou za spolupráci rádi i důchodci. „Naši klienti návštěvy dobrovolníků i praktikantů vítají, obzvlášť rádi tráví čas s mládeží při hraní společenských her, vycházkách nebo individuálních rozhovorech. Berou tuto zkušenost jako obohacení jejich běžného života v domově i jako takzvanou mezigenerační terapii," dodala ředitelka.

Podobné zkušenosti mají v Domově u zámku v Ivanovicích na Hané. „Nejenže pro seniory pořádáme pravidelně nejrůznější zábavné programy, ale chodí k nám i děti z místní mateřské školy. Některá zařízení mají přímo smlouvy se zdravotnickými a pečovatelskými školami. Studenti si pak v těchto zařízeních plní povinnou praxi," přiblížil za domov Pavel Herajt.

Třeba za klienty Domova Hvězda ve Hvězdlicích můžou i lidé bez statusu dobrovolníka. Jak ale podotkl ředitel organizace Pavel Ševela, bez předchozí domluvy s vedením to nejde. „Samozřejmě musíme dávat pozor, jestli někdo nechodí za seniory se špatnými úmysly. Na občasných návštěvách se ale dohodnout dá, ty se pak řídí podle návštěvního řádu. Volně se pohybovat cizím lidem v domově ale logicky dovolit nemůžeme," zdůraznil Pavel Ševela.