Podle obvyklé praxe platí, že chcete-li dítě dát do školky třeba od března, musíte si už od září platit školkovné, aby vám místo drželi. Kdo takovou šanci propásne, musí se spolehnout na prarodiče a když není zbytí, tak na chůvy.

Profese těchto žen v současné době zažívá opravdový boom. Zejména internetová inzerce je plná nabídek typu „Pohlídám vaše dítě“.

Čerstvě se zaregistrovala také 30letá Michaela Dvořáková, která je v současnosti na mateřské dovolené s dvouapůlletým Pavlíčkem. Kromě vlastní praxe z mateřské má také zkušenosti s dětmi ze školy.

„Poradila bych si i s postiženým dítětem. Jezdili jsme se starat o takové děti do ústavu v Opařanech. Byli tam také dospělí na mentální úrovni šestiletého dítěte. Takže se nevyhýbám ani péči o seniory. Zkušenosti jsem nasbírala i při péči o starou babičku,“ říká žena, která je prý ochotná hlídat kdykoliv.

Ať už o víkendu, svátcích, večer nebo i v noci. „Vždyť každá matka na mateřské se přece snaží, je-li to jen trochu možné, vylepšit rodinný rozpočet. Tak proč bych svých zkušeností nevyužila?“ říká Dvořáková, která by i po ukončení mateřské dovolené ráda pracovala v některém dětském ústavu.

Maminky možnost hlídání vítají. „Je mnoho matek, které po třetím roce dítěte chtějí jít do práce, ale školku neseženou. Aby nepřišly o rodičovský příspěvek, vyplatí se jim zaplatit i chůvu.

Ale pečlivě bych si vybírala. Před šestnáctiletou studentkou bych dala asi přece jen přednost zkušené třicátnici s vlastním dítětem,“ řekla například návštěvnice Vyškova Alena Fialová z Napajedel s tříletým synem Jiříčkem.