O zubaře přišli nyní už opakovaně obyvatelé dvoutisícového Moravského Písku na Hodonínsku. V tamním zdravotním středisku totiž končí provoz zubní ordinace lékařky Kateřiny Tyllichové. Ta oznámila ukončení provozu k poslednímu březnu. Přitom obec před pár lety nechala rekonstruovat a upravit tamní zdravotní středisko. Ani to ale zubaře zatím v obci neudrží. „Naposled se tady kvůli novým registracím tvořily fronty, stoprocentně by bylo potřeba sehnat náhradu. Už teď musí řada místních jezdit k zubaři do Veselí, Bzence nebo až do Hodonína, kam je ale velice těžké se dostat zejména, pokud jde o starší lidi bez auta,“ řekl Deníku Jiří Nejezchleb nedaleko dosluhující zubní ordinace.

Příjem nových pacientů na jihu Moravy. Pro zvětšení grafiky rozklikněte.Příjem nových pacientů na jihu Moravy. Pro zvětšení grafiky rozklikněte.Zdroj: Deník/ RedakceKe konci minulého roku skončila na Hodonínsku také zubařka v Dolních Bojanovicích. S její nástupkyní počítají na tamním zdravotním středisku od dubna. Dlouhé fronty na novou registraci stáli před časem zájemci i přes noc v Hustopečích na Břeclavsku. Deník o neobvyklé události informoval.

Nová zubařka nastoupí v Bučovicích příští rok, město ale potřebuje ještě alespoň jednoho dalšího. Ilustrační foto.
Zubařka v Bučovicích jde do penze, náhradu tam lákají na městský byt i ordinaci

Do penze odchází nyní také zubařka Jarmila Sárazová v Bučovicích na Vyškovsku a stávající kapacita stomatologů na počet obyvatel nestačí. „Na poliklinice pracují dva stálí zubní lékaři, od března začne působit další. To ale pořád nestačí. Prostory máme, volní stomatologové však nejsou nebo nejsou ochotni k práci v malých městech. Pojišťovny ani ministerstvo zdravotnictví nijak neregulují jejich rozmístění,“ popsal ředitel polikliniky Miroslav Pölzer.

Otevření nové ordinace se po několika měsících dočkaly nyní stovky obyvatel Znojma. V druhém nejlidnatějším krajském městě se tamní radnice snaží přilákat lékaře tučnou dotací. V tomto případě pomohl milion korun. Doktor Lukáš Wenglorz, který dotaci využil, začal pečovat o chrup nových pacientů na Mariánském náměstí. „V tuto chvílí máme přes tisíc pacientů obeznámených emailem a prvních více než pět set padesát má termín k registraci. Registrovaných je už více než sto padesát pacientů. Až je ošetřím a uvolní se nám kapacita, budou na registraci pozváni další pacienti,“ informoval Lukáš Wenglorz.

ilustrační foto.
Fronta jako v Hustopečích? Na znojemského zubaře neklepejte, pošlete e-mail

Na vstupní prohlídku čeká i paní Ivona s rodinou. „Přihlásila jsem nás už před několika měsíci, mezi prvními. Teď mi přišla odpověď s tím, že ke vstupní prohlídce bychom mohli přijít během února, máme být ale trpěliví,“ očekává termín návštěvy zubaře matka od rodiny, celé jméno si nepřála zveřejnit.

Zubní pohotovosti v Jihomoravském kraji. Pro zvětšení grafiky rozklikněte.Zubní pohotovosti v Jihomoravském kraji. Pro zvětšení grafiky rozklikněte.Zdroj: Deník/ RedakceTéměř rok už nemá žena, podobně jako řada jiných, na výběr. Pokud totiž začnou někoho v rodině bolet zuby, musí na pohotovost. „Tam je většinou narváno a o preventivní péči se v tomto případě nedá mluvit,“ krčila rameny žena.

Nové pacienty přijímají nyní jen čtyři ordinace v Brně, po jedné v Hodoníně, Vyškově a Znojmě. I tam už ale mají téměř plno. Ze zákona mají dostupnou lékařskou péči zajišťovat zdravotní pojišťovny. „Pro zajištění dostupnosti primární péče, včetně stomatologie využívá Všeobecná zdravotní pojišťovna všech dostupných a zákonných možností. V případě ohrožení dostupnosti péče iniciujeme vyhlášení výběrového řízení na novou ordinaci v dané lokalitě. Nově nabízíme také bonusy za otevření nové ordinace z programu VZP PLUS, který byl spuštěn v lednu tohoto roku,“ ujistila mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová.

V Hustopečích v Mrštíkově ulici stál už okolo půl sedmé ráno zástup lidí.
VIDEO: Nával v ulici. Kvůli zubaři lidé v Hustopečích nocovali před ordinací

Pokud se tak podle ní stomatolog rozhodne otevřít nové plnohodnotné pracoviště v jedné z preferovaných oblastí, obdrží od pojišťovny až půl milionu korun.

Zlepšit situaci se snaží i Jihomoravský kraj. „Na nedostatek zubních ale i dalších lékařů se snažíme zdravotní pojišťovny neustále upozorňovat. Ale lákání zubařů na periferie s příslibem bytů, ordinací, extra peněz navíc, proplácením jízdného a dalších benefitů není věcí krajského úřadu, ale více institucí. Ve spolupráci s pojišťovnami organizujeme jednou měsíčně výběrové řízení, návrh na vyhlášení můžou ze zákona podat i obce,“ sdělila krajská mluvčí Aleny Knotková.