„Do karantény nebo na pracovní neschopnost nám odešlo tolik zaměstnanců, že provoz základní školy již nebylo možné nadále udržet. Nejedná se jen o pedagogy, kterých v pondělí chybělo celkem třináct, ale také o správní zaměstnance. Nepřítomná je polovina uklízeček, školník, administrativní pracovnice a kuchařka. Například z vychovatelek školní družiny zůstala ve škole jen jedna,“ potvrdil ředitel školy Jiří Sochor.

Provoz se snažil udržet co nejdéle. „Již celý minulý týden byla velká krize, ale s vypětím všech sil jsme to ještě zvládli. To již se žáky v hodinách pracovali všichni přítomní, včetně asistentů pedagoga, vychovatelek a na zástup dokonce i přijatá studentka,“ doplnil Sochor.

V podobné situaci je podle vyškovské místostarostky Karin Šulcové také Základní škola Tyršova. „Ředitelské volno zatím ve Vyškově vyhlásily tyto dvě školy až do čtvrtka. Připojením dalšího volného dne v pátek, kdy jsou pololetní prázdniny, a následného víkendu, tak vzniká prostor více dní, kdy se situace může zlepšit. V provozu ale zůstává mateřská školka při Základní škole a mateřské škole Letní pole, pokud se situace dále nezhorší,“ informovala Šulcová.

I tam je však již část učitelek nepřítomná. Z vyškovských školek zůstává celý týden zavřená Mateřská škola Jarní. „Nemocná je zde většina zaměstnanců včetně učitelek, kuchařek a uklízeček, tedy není možné zajistit její provoz,“ komentovala místostarostka.

Musíme věřit

Budoucí fungování zasažených škol ještě není jasné. „Co bude příští týden uvidíme, ale predikovat situaci asi nelze. Musíme věřit tomu, že se zlepší. Z karantén i pracovních neschopností se snad vrátí většina nyní nepřítomných zaměstnanců. Omezením kontaktů těch přítomných pak omezíme riziko nových karantén,“uvažoval ředitel Základní školy a mateřské školy Letní pole.

ŠKOLY A ŠKOLKY VE VYŠKOVĚ
Ředitelské volno od 1.2 do 3.2.: Základní škola Letní pole, Základní škola Tyršova.
Uzavřená je Mateřská škole Jarní.
Kvůli covidu chybí zaměstnanci.
Většinou jsou v karanténě.

Zmínil ale další podstatná rizika. „Jsou to kontakty v rodinách, kdy do karantény odchází zaměstnanec i tehdy, pokud má covid pozitivního rodinného příslušníka ve společné domácnosti. To je věc, kterou neovlivníme, a která může situaci ještě velmi zkomplikovat,“ zdůraznil Sochor.

Velký úbytek zaměstnanců je společným jmenovatelem všech podobných uzavření. „Týká se to pedagogů, provozních pracovníků i kuchařek. Proto není možné zajištění jak provozu, tak vzdělávání. Zaměstnanci jsou buď přímo nemocní s příznaky, nebo jsou v karanténě. Pokud jde o žáky základních škol, jsou některé třídy uzavřené, zatímco jiné se vracejí z karantény, ale problém je především v nedostatku personálu,“ vysvětlila místostarostka Šulcová.

Pokud jde o děti mateřských škol, tam podle ní chybí spíše jednotlivě. Také tady je problém v tom, že chybí zaměstnanci. Například na nedaleké Základní škole Rousínov ale dočasné uzavření nehrozí. „Zatím to personálně zvládáme díky vysokému pracovnímu nasazení. Pokud se situace výrazně nezhorší, vydržíme,“ ujistil ředitel rousínovského zařízení Jiří Kyjovský.

Na Základní škole Komenského ve Slavkově u Brna už tři dny ředitelského volna vyčerpali v září kvůli rekonstrukci střešního pláště. „Máme proto nyní k dispozici pouze dva dny ředitelského volna. V minulém týdnu nám scházeli zaměstnanci na dvaceti pracovních pozicích, ale podařilo se nám udržet školu v chodu,“ komentovala ředitelka Věra Babicová.

Podle Jiřího Sochora nezbývá než věřit, že se situace uklidní. „Pravděpodobně nikdo z osob mimo školu si ani vzdáleně nedovede představit, čím školy a jejich zaměstnanci v posledních týdnech a měsících procházejí. Školy nemohou stávající situaci vydržet dlouho,“ prohlásil ředitel školy ve Vyškově.

Řešení je za současných podmínek komplikované. „Je potřeba si také uvědomit, že mezi žáky základních škol a dětmi ze školek covid rozšířený je. Pokud to tak zůstane, budou i karantény a budou nemocní pedagogové, kteří s těmito žáky přichází do kontaktu. Právě riziko těchto kontaktů je ve školství obrovské,“ uzavřel Sochor.