„Ještě nemáme od úřadů potvrzené, že jsme splnili všechny potřebné podmínky. Do té doby tedy nemůžeme předat staveniště firmě, která zakázku vyhrála. Pokud ale vše půjde bez obtíží, stane se tak příští týden, takže už tento měsíc se může začít kopat," informoval starosta Šaratic Karel Kalouda. Do svazku, kterého se výstavba kanalizace týká, spadají ještě Zbýšov a Hostěrádky-Rešov.

Už nyní je ale jisté, že hlavní stavba musí být hotová do září příštího roku. „Taková je podmínka poskytnutí dotace od Státního fondu životního prostředí. Projekt se za tu dobu dá zvládnout za předpokladu, že bude podobně jako loni mírnější zima a pracovat se tak bude dát i v tomhle období. Pokud ovšem napadne metr sněhu, můžou nastat potíže," připomněl starosta.

Dotace na akci, která bude podle Kaloudy stát okolo dvou set milionů korun, pokryje devadesát procent uznatelných nákladů. Na zbylých deset procent si obce vypůjčily.

Práce by v obcích neměly výrazně omezit dopravu. „Kopat se bude především zkraje silnic, takže žádných velkých uzavírek se lidé obávat nemusí," ujistil Kalouda.