Žalobu k Okresnímu soudu ve Vyškově, kterou podala ke konci loňského roku, před několika týdny stáhla. Informoval o tom tento týden mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka. „Stalo se tak v reakci na rozhodnutí Okresního soudu v Kroměříži, který nevyhověl naší žalobě o určení vlastnického práva státu k areálu bývalého arcibiskupského pivovaru v Kroměříži. Žaloba byla podobná jako ve Vyškově," vysvětlil mluvčí.

Arcibiskupství olomoucké podalo žalobu o určení vlastnického práva státu k nemovitostem bývalého arcibiskupského pivovaru ve Vyškově a Kroměříži, odejmutého bez náhrady v roce 1949. „Důvodem žaloby byla skutečnost, že stát tento majetek převedl pouhé čtyři dny předtím, než nabyl účinnosti zákon o jejich blokaci. V žalobě proto arcibiskupství namítalo, že stát jednal v úmyslu obejít vlastní platný zákon, který už byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, ale účinnosti formálně nabyl až po čtyřech dnech," připomněl Gračka.

6Téměř tolik let má pivovar v pronájmu společnost Czech Beverage Industry Company. Tu by ale nejspíš případný převod na církev neohrozil. Už dřív arcibiskupství tvrdilo, že by se s ní na dalším provozu chtělo dohodnout.

Okresní soud v Kroměříži se s argumenty Arcibiskupství olomouckého neztotožnil a žalobě nevyhověl. „Z těchto důvodů vzalo arcibiskupství zpět svoji žalobu rovněž u Okresního soudu ve Vyškově," dodal.

Státní podnik Jihomoravské pivovary zprávu uvítal. „A to přesto, že jsme byli stále přesvědčení o tom, že jsme právoplatnými vlastníky nemovitostí, které byly předmětem žaloby. Tato zpráva pro nás znamená především právní jistotu do budoucna. Dotčené nemovitosti jsou z velké části předmětem dlouhodobé nájemní smlouvy," uvedl za Jihomoravské pivovary Jaromír Žáček s tím, že co se týká nakládání s dotčeným majetkem, žaloba společnost za asi deset měsíců od podání zásadně neovlivnila.

Jistota, již zmínil, je pak definitivní. „Po stažení žaloby nemáme možnost o majetek usilovat," potvrdil Gračka.

Žaloba o určení vlastnictví pivovaru byla podle Gračky jedinou, kterou arcibiskupství na Vyškovsku podalo.

S výsledkem je spokojený například Vyškovan Vladislav Matoušek. „Moc nerozumím tomu, kolik miliard církev požaduje. Vlastně ani nechápu, proč a na co tolik majetku potřebuje. Jsem proto rád, že pivovar zůstal v rukou státu. Církev by se měla starat hlavně o chátrající kostely a další památky. Až to zvládne, mohla by spravovat i jiné věci. Teď jen musíme doufat, že stát bude dobrým správcem a vyškovský pivovar bude ještě dlouho sloužit svému účelu," okomentoval Matoušek.