Například generální oprava vyškovského kostela Nanebevzetí Panny Marie zahájila už před deseti lety. Vloni dokončili řemeslníci fasádu a vnitřní elektroinstalaci. Završila druhá etapa opravy varhan, která přišla na dva miliony korun. „V interiéru zbývá už jenom opravit podlahy v kostelních kaplích, které se vlhkostí zdvihly o deset centimetrů. Z venku už je třeba dodělat pouze sokl kostela,“ liboval si asistent vyškovského děkana Jiří Štreit.

Bučovický kostel zase rekonstruují řemeslníci od poloviny devadesátých let. Vloni opravili boční střechy, fasádu, portály dveří, schody k oratoři a další. „Rekonstrukce stála zhruba čtyři miliony,“ řekl bučovický farář Maximilian Vladimír Filo. Čtyř set tisícovou dotací přispěl kraj. Opravu by si podle Fila zasloužily i varhany.

„To ale bude velký problém. Podle odhadu by mohla stát kolem tří a půl milionu korun. Zatím nevíme, kde na to vzít peníze,“ řekl před časem bučovický farář.

Jako nová vypadá po létech oprav kaple ve Slavkově u Brna. Dokonce soutěží o titul nejlépe opravená památka. Památkáři ocenili, že konečně završily postupné opravy areálu, a to kaple, špitálu a vstupní brány hřbitova. Vlastníkem a investorem kaple je Římskokatolická farnost. Opravy částečně dotovala i slavkovská radnice. „Jde o význačnou památku, která byla značně zanedbaná. Sešla se snaha vlastníka a města uvést ji do stavu, aby sloužila nejen církevním účelům, ale i k občanským potřebám. A to se podařilo. Konají se zde nejen bohoslužby, ale i koncerty,“ řekl tajemník slavkovského městského úřadu Pavel Dvořák.

Rekonstrukce byla velmi nákladná a trvala od roku 2003. Dělníci museli mimo jiné vysušit zdi, stavbu staticky zajistit, vyměnit okna a dveře, podlahy, omítky, okenní vitráže nebo třeba opravit zvoničku.

Církevní památky opravují i menší obce. Například kostel svatého Mikuláše v Šaraticích dostal novou horní polovinu sanktusové věže. Nevojický kostel vyměnil v posledních měsících vstupní mříž z trubek za kovanou, některé dveře a okna, instaloval automatické zvonění. Na opravy přispěl kraj i obec.

Také lulečský kostel svatého Isidora získal za uplynulé tři roky zbrusu nový vzhled. Chátral nejen vzhledově, ale i staticky. Dostal proto novou střechu včetně krovů a vloni opravy završila nová fasáda, vitráže, dveře, okenice a další. Celkové náklady dosáhly téměř pěti milionů korun. Většinu zaplatilo ministerstvo kultury.