Ať už dům bez popisného čísla, ulice bez názvu nebo naopak se dvěma rozdílnými. Nic z toho není ve vyškovském okrese vzácné.


Na Vyškovsku drží zřejmě primát v chaotickém číslování domů obec Nesovice. Některá čísla se tam dokonce opakují. „Ve čtyřicátých letech došlo ke sloučení tří vesnic, Letošova, Nesovic a Nových Zámků, do jedné. Zástavba se totiž už prakticky propojila. Samozřejmě se tak opakují stejná čísla v jednotlivých částech vesnice,“ objasnil nesovický starosta Vítězslav Reška.


K číslům tak podle něj obec přidala počáteční písmena jednotlivých vesnic, aby bylo jasné, o které domy jde. To znamená, že třeba číslo 131L je v Letošově a 131N v Nesovicích. „I tak je v tom ale samozřejmě chaos, protože čísla domů na sebe nenavazují,“ doplnil starosta.
Tak je tomu ovšem prakticky v každé vesnici.


Zmatené číslování ovšem není jen problémem vesnic. Extrémní potíž s označením ulic řeší třeba vyškovská radnice. Nešvary typu, že se z každé strany jedna ulice jmenuje jinak, by ovšem měly zmizet.


„Někde jsou cedule ve špatném stavu, jinde zase chybí. Na některých místech je třeba v názvu ulice chyba. Postupně se snažíme nedostatky odstraňovat. Letos plánujeme obměnu sto padesáti cedulí,“ potvrdila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.


Nedávno alespoň radnice vytvořila čtyři nové ulice. Orientaci v okresním městě také do značné míry usnadňují ukazatele s názvy ulic a šipkou udávající směr na sloupech.


Stejné mají také Slavkovští. Ti předčasem ovšem zase zaznamenali potíže s neočíslovanými domy. „Stěžovali si na to poštovní doručovatelé. Proto jsme uveřejnili informaci ve Slavkovském zpravodaji, že podle zákona musí každý dům mít číslo popisné. Když toho po čase někteří pořád nedbali, upozornili jsme je na to letákem ve schránce. Když ani to nepomohlo, museli ve správním řízení zaplatit pokutu,“ popsal tajemník slavkovské radnice.


Ukazatele s názvy ulic zato chybí v Bučovicích. „Na počátku roku 2006 jsme ale obnovili a doplnili cedule. Třeba jsme na začátku označili každou část ulice, jestliže ji dělí další cesty. Zatím není potřeba systém doplňovat,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru Jaroslav Šubrt.
Podle něj radnice nezaznamenala žádné stížnosti například od pracovníků pošty, kteří by měli problém s doručováním zásilek.

Redaktoři Vyškovského Deníku