Desítky čistíren odpadních vod za téměř sedm milionů leží už přes čtyři roky v lulečském obecním domě zvaném Slámovo. Za tu dobu se obci nepodařilo zadat projekt, na jehož základě by mohli dostat stavební povolení. „I kdybychom to všechno měli, k šestasedmdesáti čističkám nám chybí dmýchadla. Je to stejné, jako by někdo měl auto bez motoru. Jenomže firma, která nám je měla dodat, je teď v konkurzu. Nevím, jak situaci vyřešíme,“ vysvětlil lulečský místostarosta Jaromír Zbořil.

Smluvním partnerem obce byla plzeňská společnost Olympex. Ta ovšem případ předala jiné firmě, která se stala součástí podniku Ekoplast Štancl - Servis. Ten je teď podle záznamu v obchodním rejstříku opravdu v konkurzu. „Proto věc nijak neřešíme. Jsem však přesvědčený o tom, že případ bude mít dobrý konec,“ uvedl starosta Lulče Josef Vlach. Podle informací vedení společnosti, která má montovat čističky ve vesnici, je problém jinde.

„Vyřídili jsme obci spoustu věcí zdarma. Dokonce jsme loni v červenci navrhli, že jí necháme levně zpracovat projekt pro stavební povolení. Od té doby se nám ovšem nikdo neozval. Myslím, že ze strany vedení vesnice není vůle,“ uvedl jednatel společnosti Ecofluid Group Richard Schmidt. Zároveň doplnil, že chybějící dmýchadla teď leží ve skladu jeho firmy.

„Ta dodáme zároveň s montáží. Ale jsme ochotní přistoupit k dalšímu jednání s Lulčí jedině tehdy, když bude z její strany zájem. Nic nezdržujeme. Náš návrh stále platí, obec se s námi však musí spojit,“ zdůraznil Schmidt. Jak se případ vyvine dál, snad bude jasné během několika málo týdnů. Jak podle lulečského starosty tak místostarosty se zastupitelé sejdou na mimořádném zastupitelstvu věnovanému čistírnám odpadních vod. „Kdy to ale bude přesně, to zatím nevím. Nejpozději asi za tři týdny,“ řekl místostarosta Zbořil.