Co s nimi? Tato otázka nedává spát lulečským radním, když pomyslí na víc než osmdesát čističek odpadních vod. Úředníci povolili, že zapojit mohou jen čtyři zařízení.

„Vodoprávní úřad požaduje, že musíme opravit kanalizaci, na kterou se napojí jedna až čtyři pouliční čističky. Kolik to bude stát, zatím nevíme. Nyní je třeba k projektům vypracovat dokumentaci na opravu kanalizace,“ řekl lulečský starosta Josef Vlach.

 

Co s ostatními zařízeními?

To potvrdil i vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek. „Obec od nás dostala závazné stanovisko pro územní řízení, kde jsme uvedli podmínky, které musí splnit,“ objasnil Kutálek.

Co však bude s osmi desítkami domácích čističek, zatím nikdo netuší. Minulé vedení Lulče v čele se starostou Vlachem je pořídilo za miliony a teď leží ladem.

„Možná je namontujeme lidem v části vesnice, kde nebude kanalizace. Ale zatím je všechno ve hvězdách. Více budeme vědět až po prosincovém zasedání zastupitelstva,“ dodal Vlach.

Tento plán má ale i řadu odpůrců i v zastupitelstvu. Jedním z nich je třeba tamní místostarosta Jaromír Zbořil. „Nedávno nám z rozhodnutí zastupitelů nezávislý odborník zhotovil studie o tom, která varianta je nejlepší. Instalace čtyř decentralizovaných čističek to rozhodně nebyla. Doporučil naopak kontaktovat třeba blízké Nemojany a společně vybudovat jednu velkou čističku,“ namítl Zbořil.

 

Zapojení čističek bude drahé

Podle něj je totiž nevýhoda třeba v tom, že čtyři zařízení dostanou povolení pouze na pět let. „Také je to velmi neekonomické. Nedokážu si to vůbec představit. Instalace jednoho zařízení přijde na sto padesát až dvě stě tisíc, ke každé čističce se musí vyvložkovat kanalizace minimálně za jeden milion. To už jsme na čtyřech milionech a osmi stech tisících,“ spočítal Zbořil.

Zapravdu mu dává i Kutálek. „Od počátku snah obce řešit likvidaci odpadních vod decentralizovaným způsobem se snažíme vysvětlovat, že pro ni není vhodný. Také schválený plán rozvoje vodovodů a kanalizací v kraji počítá s výstavbou jediné centrální čističky,“ informoval vedoucí odboru.