Ačkoliv se kvalita vod neustále zlepšuje, v řadě vesnic teče špinavá břečka z domácností přímo do potoka za humny. Menší obce podle zákona sice nemusí mít vlastní zařízení, mezi lety 2011 až 2015 se však musí připojit k některému pomocí kanalizace.

„Na Vyškovsku nemají čističky v Dětkovicích, Švábenicích, Orlovicích, Moravských Málkovicích, Medlovicích nebo v obci Prusy-Boškůvky. Seznam je dlouhý. Žádná z vesnic zatím ani nezačala stavět,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Ta upozornila na zákony, podle kterých má mít povolení k vypouštění odpadních vod každý, kdo provozuje zdroj znečištění.

„Pokud ho dostane, může vody v povolené koncentraci a množství vypouštět. Většinou jde o časově omezené povolení. Obce nemají záruku, že získají jeho prodloužení. Uvidíme, jestli nebo jak se bude legislativa vyvíjet dál,“ naznačila mluvčí.

Některé z jmenovaných dědin ale čističku alespoň do budoucna připravují. „Vznikne v Moravských Prusích. Momentálně plánujeme projekt na kanalizaci, abychom se k ní mohli připojit,“ uvedl starosta Vyškovských Vážan Zdeněk Ďuriník.

Projekty na čističky připravují také na Bučovicku. Například Nesovičtí se celý loňský rok nepouštěli do větších oprav, aby ušetřili peníze. Bez dotací se přesto neobejdou.

„Jen potrubí pod dráhou jsme vyčíslili na víc než jeden a půl milionu korun. Což je pro obec s naším rozpočtem obrovská částka. Bez dotací bychom zařízení nemohli nikdy postavit,“ vysvětlil starosta Vítězslav Reška.

V okolí Bučovic tak ze dvaceti obcí fungují další čističky už jen v Dražovicích a Letonicích.

Ani na Slavkovsku mnoho čističek nestojí. Některé obce ale s plány nezahálejí. „Kromě Slavkova mají čističku jen Hrušky, Vážany nad Litavou a Velešovice. Nejdále jsou s přípravou Otnice, společně se chystají budovat obce Zbýšov, Hostěrádky-Rešov a Šaratice. Rekonstrukce se dočká zařízení v Hruškách, aby se k němu mohly napojit Křenovice,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.