„Dřív jsem choval německé ovčáky, ale v devadesátých letech jsem měl těžkou autonehodu a tak velké plemeno pro mě bylo v podstatě fyzicky nezvládnutelné. Doma jsme ovšem psa chtěli. A tak jsme se dostali k tehdy ještě poměrně málo známému plemenu čivav," vzpomíná na své chovatelské začátky nejmenšího psího druhu Jaromír Vintr.Manželé Vintrovi z rousínovských Vítovic slaví úspěchy se svou chovatelskou stanicí Jarvin-Box.

Manželé mají doma celkem sedmnáct psů, kteří spadají pod Klub chovatelů čivav a naháčů. Jezdí s nimi na výstavy po celé Evropě, řada z nich je úspěšnými šampiony. Například Octavio je držitel titulu Interchampion, Vicky a Benn dokonce dosáhli na titul Multichampion.

A jestli si Vintrovi své čtyřnohé mazlíčky poznají? „Bez problémů. Rozeznáme je už jen podle štěkání," potvrzuje s úsměvem chovatelka Jaroslava Vintrová.

Stanice Jarvin-Box je známá chovatelům po celé Evropě. Štěňata vážící kolem sedmi dekagramů se krmí očním kapátkem. Na otázku, kolik jich odchovali, Vintrovi přesnou odpověď neznají. „Nikdy jsme to nepočítali. Každý vrh štěňat se pojmenovává podle jednoho písmene abecedy. My za sebou máme jednu celou a u druhé jsme právě u písmene Ch. Štěňata se rodí průměrně po dvou. Takže jich máme na kontě asi hodně," přiznává se smíchem Jaromír Vintr.

Že jsou to svéhlavá a sebevědomá zvířata, potvrzuje podle majitelů i jejich odvaha dovolit si na několikanásobně většího psa. Jenže taková vlastnost se jim může často stát osudnou.

Roztomilé čivavy v různých barevných variacích vypadají skoro jako plyšové hračky. „Lidé často zapomínají, že čivava je i přes svůj malý vzrůst opravdový pes a ne hračka. Možná je to i díky jedné vánoční reklamě. Tehdy opravdu popularita čivav nečekaně vzrostla," dodává Vintrová.

Manželé Vintrovi z rousínovských Vítovic slaví úspěchy se svou chovatelskou stanicí Jarvin-Box.

Manželé svým psům věnují maximální pozornost a péči. „Někteří chovatelé po skončení chovného věku dávají fenky pryč. To se u nás neděje. Pes je jednou náš a tak je s námi až do konce. S takovou láskou se staráme o celou smečku," přibližuje vítovická chovatelka.

KATEŘINA LORENZOVÁ