Starosti se sháněním nového zaměstnání zřejmě nedají spát několika desítkám civilistů, kteří si ještě teď užívají posledních pár měsíců úlohu pracovníků bučovických kasáren. Brzy totiž o teplé místo přijdou.

„Dostali jsme hlášení, že kvůli rušení posádky v Bučovicích dojde k hromadnému propouštění. Bez práce se ocitne osmasedmdesát lidí, z toho šestapadesát z Vyškovska,“ informoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Jeho slova potvrdil taky mluvčí bučovického vojenského záchranného útvaru Lumír Svoboda. Od prvního dubna totiž začal proces ukončení činnosti bučovického stopětapadesátého vojenského praporu. „To bude trvat do konce září tohoto roku. Současně však vznikl Organizační prvek pro vytvoření 74. lehkého motorizovaného praporu. Ten na sebe přebírá techniku, osoby, prostory i zařízení zanikajícího útvaru. Výjimkou jsou občanští pracovníci,“ objasnil Svoboda.

Ti už podle něj nebudou zaměstnanci ministerstva obrany. „Půl roku, do konce září, tady ještě můžou být. Potom ovšem pracovní poměr skončí,“ doplnil mluvčí. Na vyškovském úřadu práce se tak možná ocitne takřka osmdesát lidí různého věku a taky vzdělání.

„Problém bude v tom, že sehnat práci na Bučovicku pro ně bude obtížné. Samozřejmě se jim budeme snažit pomoct. Někteří z nich možná najdou uplatnění v brankovické průmyslové zóně, na Slavkovsku a taky v některých bučovických firmách,“ naznačil šéf úřadu práce.

Počet lidí, kteří můžou přijít o práci, je podle něj docela děsivý. Přesto je poměrně optimistický. „S armádou totiž máme dobré zkušenosti. Propuštění lidé se většinou dost rychle uplatní na trhu práce,“ uvedl Marek.

K transformaci armády a s ní spojeným propouštěním dochází podle ministryně obrany Vlasty Parkanové proto, že je nutné splnit istanbulská kritéria. „Ta vyžadují přehodnocení počtů osob, struktur a výdajů tak, abychom mohli zvýšit rozsah bojových jednotek. Experti Aliance doporučili zachovat počet, ale zvýšit podíl sil pro nasazení v operacích,“ informovala ministryně obrany Vlasta Parkanová.

Z tohoto důvodu se má bučovický stopětapadesátý záchranný prapor reorganizovat na samostatnou záchrannou rotu. A také ho čeká přesídlení do Olomouce.