Ukrajinci, Slováci, Vietnamci, Poláci, Rusové, Britové a občané několika dalších příslušníků cizích národností stále míří na Vyškovsko. Turisty nebo studenty by mezi nimi člověk hledal jako jehlu v kupce sena. Moc se jich tam ani nepřižení či nepřivdá. Naopak o práci by se zřejmě poprali.

Alespoň to vyplývá z údajů brněnské cizinecké policie. „Za účelem podnikání získalo v první polovině letošního roku povolení dvaaosmdesát cizinců. Vízum pro zaměstnání sto čtrnáct,“ informoval mluvčí brněnské cizinecké policie Roman Pittner.

V porovnání s údaji za stejné období loňského roku se počet cizích státních příslušníků, kteří získali pracovní povolení na Vyškovsku, rapidně snížil, a to o několik desítek. Přibylo ovšem živnostníků, a to zhruba o šedesát.

Jak už dřív uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek, právě oni můžou znamenat hrozbu pro podnikatele z Vyškovska. „Velmi lehce totiž lze získat živnostenské oprávnění. Zkušenosti úřadů práce jsou takové, že různé kontroly pak často nacházejí tyto živnostníky pracovat úplně jinde, v rozporu s vydaným oprávněním k podnikání,“ upozornil před časem Marek.

Kvůli nepříznivé situaci na trhu práce se tak pracovní úřad snaží pomáhat alespoň zaměstnancům. „Například vloni jsme vydávali pracovní povolení především kvalifikované pracovní síle a výrazně jsme omezili počet nekvalifikovaných. V tom pokračujeme i letos. A zaměstnavatelé už navíc zahraniční pracovníky nepoptávají,“ uvedl Marek.

To vesměs potvrzují personalisté různých firem z Vyškovska. Většinou upřednostňují domácí pracovníky, některé navíc třeba ukončily spolupráci s personálními agenturami, které zprostředkovávají práci cizincům. Jako například vyškovská společnost Fritzmeier. Podle slov personalisty Aleše Dobrovolného cizince nepřijímá.

Podobně hovořila před časem i asistentka ředitele vyškovské firmy Böttcher Petra Chudová. „Pokud bychom nějaké pracovníky hledali, určitě bychom dali přednost místním. Ve všech ohledech je to jednodušší,“ řekla Chudová.

Šikovným cizincům však klacky pod nohy úředníci nehází. „Těm, kteří tady pracují dobře, povolení bez problémů prodlužujeme. Třeba i osmým rokem,“ dodal Marek.

Pokud ovšem cizinci vízum neprodlouží, třeba proto, že ztratil práci a novou nenašel, musí odcestovat. Jak se nyní ovšem zahraničním pracovníkům na Vyškovsku daří, to je poměrně těžké zjistit. „Služby dobrovolného návratu zatím na Vyškovsku nevyužil jediný cizí státní příslušník. Pokud cizinci přijdou o práci, můžou odcestovat na vlastní pěst a my o tom ani nemusíme vědět. Někteří tady ovšem zůstanou, a protože jim nikdo neprodlouží vízum, žijí zde nelegálně. To potom zjistíme při kontrolách. Následuje vyhoštění,“ naznačil postup Pittner.