V některých vesnicích na Ukrajině bydlí skoro jen samé ženy, děti a prarodiče. Muži jsou v zahraničí a vydělávají peníze, protože doma práci nenajdou. Právě Ukrajinci jsou nejčastějšími cizinci, kteří teď žijí na Vyškovsku.
„Cizinců s trvalým pobytem je na Vyškovsku šest set dvanáct. Z toho je sto osmdesát tři Ukrajinců,“ potvrdil mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.
Podobně je to u cizinců s dlouhodobým pobytem. Těch je na Vyškovsku devět set dvanáct. „Zhruba polovinu tvoří Ukrajinci, kterých je čtyři sta pětapadesát,“ doplnil Pittner.
Do okresu loni zamířilo víc zahraničních hostů, než se za stejnou dobu vrátilo do své vlasti. Cizinců s trvalým pobytem minulý rok přibylo šestatřicet. Ještě větší změna nastala u lidí, kteří mají v České republice dlouhodobý pobyt. „Těch bylo v roce 2009 devět set dvanáct, zatímco o rok dříve jen osm set devatenáct,“ dodal Pittner.
Hlavní důvod, proč lidé do České republiky přijíždějí, je podle něj jasný. „Stěhují se za prací,“ řekl Pittner.
Sehnat zaměstnání v okrese s desetiprocentní nezaměstnaností ale není pro zahraniční pracovníky lehké. Potvrzuje to ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek. „Kvůli krizi je počet cizinců, kteří žádají o pracovní povolení, podstatně nižší než dříve. Třeba strojírenské firmy nemají zakázky, a proto zahraniční pracovníky téměř nenajímají. Výjimkou je stavebnictví, kde stále ještě cizinci ve větší míře pracují,“ upřesnil Marek.
Úřad práce je nyní při vydávání pracovního povolení pro cizince poměrně přísný. „Musíme se dívat na situaci na trhu práce, v okrese je teď desetiprocentní nezaměstnanost,“ vysvětlil Marek.
Nejjednodušeji získávají cizinci živnostenské oprávnění. A využívají toho. „To je novinka loňského roku. Cizinci totiž začali měnit svá víza za účelem zaměstnání na víza za účelem podnikání. Stávají se z nich živnostníci. V Jihomoravském kraji se jedná nejčastěji o Vietnamce, kteří si otevírají prodejnu potravin nebo jiného zboží,“ objasnil Pittner.
Cizinci, kteří pobývají na Vyškovsku, se zákonem problémy nemají. „Za poslední dobu žádný cizinec nespáchal trestnou činnost,“ informoval mluvčí vyškovské policie Petr Nečesánek.
s trvalým pobytem:
Ukrajinci: 183
Slováci: 145
Vietnamci: 69
Rusové: 18
Kazaši, Moldavci, Poláci: 16
Němci: 15
s dlouhodobým pobytem:
Ukrajinci: 455
Slováci: 201
Moldavci: 119
Vietnamci: 30
Němci: 20
Angličané: 16
stav k 31.12.2009
cizinci 2008: 1395
cizinci 2009: 1524
Zdroj: Cizinecká policie Brno