Největší akce, která bude představovat zásadní změnu ve škole, ale běží skoro rok a nyní bude vrcholit. „Už delší dobu jsme zapojení do projektu s pracovním názvem Tablety do škol. Kromě nich pořídíme i několik interaktivních tabulí," připomněl ředitel školy Aleš Navrátil.

Napřed učitelé

Organizace bude čerpat dotaci z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschop­nost, díky které pořídí moderní přístroje za stovky tisíc. Než se k nim ale dostanou žáci, ještě to chvíli potrvá. „V první fázi se s tablety učí zacházet pedagogové, posléze je budou využívat i žáci," dodal ředitel.

O třicet tabletů se už v minulém školním roce obohatila Základní škola Komenského ve Slavkově u Brna. Do nadcházejícího přibudou nové počítače. A to celkem za tři sta tisíc, kdy škola využije rezervní fond. „Původně jsme plánovali čerpat polovinu částky a vybavit naši počítačovou učebnu osmi novými počítači. Nakonec ale investujeme víc peněz a přístrojů bude šestnáct. Díky tomu bude mít při výuce v počítačové učebně každé dítě ze třídy k dispozici jeden počítač a nebudou se o něj muset dělit," vyzdvihl ředitel školy Vladimír Soukop.

Rozšíření se pak díky příspěvku města dočká jazyková učebna ve škole. „Dosud jsme měli vybavení na dvanáct stanovišť, díky dokoupenému příslušenství jich ale bude čtyřiadvacet," upřesnil Soukop.

Svoje služby rozšíří i školní družina a kuchyně. Družina bude mít větší kapacitu: místo sto dvaceti pojme sto padesát dětí. Díky tomu se o deset korun zlevní i měsíční poplatek za umístění dítěte, který vyjde na rovných sto korun. „Rozšíření kapacity se dočká i naše školní kuchyně, jejíž kvalita je myslím velmi slušná a pozorujeme o ní zvýšený zájem. Nyní její vybavení odpovídá kapacitě devíti set strávníků, potřebujeme ale, aby to bylo jedenáct set," podotkl ředitel.

Do vybavení kuchyně tak půjde investice skoro za sto šedesát tisíc. Je potřeba upravit vzduchotechniku, elektřinu, vodu a odpady, na závěr čehož bude možné pořídit do kuchyně třetí konvektomat.

Velkou novinku přichystali v Ivanovicích na Hané. Ačkoli nejde o novinku v pravém slova smyslu. Po letech se tam znovu otevře budova základní školy ve Wiedermannově ulici, kterou má město po letech soudních tahanic opět ve svém vlastnictví.

Druhé oddělení

Výuka se do míst měla vrátit už před rokem, kvůli důkladnějším stavebním úpravám se ale termín posunul. „Do budovy budou děti docházet znovu po pěti letech. Vzniknou tam stejné třídy jako tehdy," řekl ředitel školy Miroslav Růžička.

Zároveň finišují práce na hlavní budově školy v Tyršově ulici. „Konkrétně na její přístavbě, kterou jsme o prázdninách začali zateplovat. Snad se podaří všechno v pořádku do začátku září dokončit," doufal ředitel.

Prakticky stejná situace, jaká nastala loni v Základní škole Letní pole ve Vyškově, se bude opakovat i letos. Před rokem otevírala první oddělení nové mateřské školy a teď se chystá na otevření druhého. „V současné době už jen obstaráváme vybavení, jinak je všechno připravené. O místo v druhé části školky byl velký zájem: osmačtyřicet dětí. Kapacita ovšem zůstává klasická, a to čtyřiadvacet. Do prvního oddělení díky schválené výjimce bude chodit ještě o čtyři děti víc," vypočetl ředitel školy Jiří Sochor.