„Myslím, že se koaliční jednání protáhnou. Nic není jistého, musím ocenit seriózní přístup vítězné strany. Bez ohledu na to, jak koaliční jednání dopadnou, jsem mile překvapený, jak poctivě vede jednání a jak promýšlí různé varianty. A hlavně se nechová povýšeně,“ překvapilo jedničku Volby pro město Radka Mikulku.

Podle jeho slov jsou lídři stran připravení na telefonu a čekají, až se jim sociální demokraté ozvou. „Výbory jednotlivých stran se zatím zabývaly tím, co jsme jim přednesli. Opět se sejdeme, abychom zjistili, jak se k našim návrhům staví. Jedno už je ale snad jisté, koalice bude buď tří, nebo čtyřčlenná,“ prozradil lídr sociálních demokratů Jiří Piňos, jehož straně dali voliči téměř třiatřicet procent hlasů.

Stále platí, že strana, která s ČSSD bude chtít do koalice jít, musí respektovat podmínku sociálních demokratů na post starosty a pětičlenné zastoupení v devítičlenné radě města.

S „véčkaři“ nepočítají

Určitě ale v koalici nebude Jiří Krutílek z Věcí veřejných, který se ze strany jako jediný do vyškovského zastupitelstva dostal. „Strana vedla kampaň především proti radnici, vyjednávat s ní nehodláme,“ zdůraznil důvody Piňos.

Právě Krutílek konstatoval, že ani v zastupitelstvu nehodlá chodit kolem horké kaše. „Je mi jasné, že nás nikdo neosloví. Byli jsme asi otevřenější, než bylo doposud ve Vyškově zvykem. Někomu asi vadilo, že jsme nazývali věci pravým jménem,“ ohradil se Krutílek.

Na vyzvání k jednání nicméně čeká i Dalibor Valín ze Sdružení strany TOP 09 a nezávislých kandidátů ze Šance pro Vyškov. „Máme dvě zastupitelská místa, uvidíme, co se dá z téhle pozice zvládnout,“ prohlásil Valín.

V očekávání jsou třeba i koaliční partneři právě končícího volebního období z ODS. „Jsou logicky jen dvě varianty, buď budeme přizvaní, nebo ne. Opozice se nebojíme, je v našich silách vytvořit jí konstruktivní,“ vyjádřil se místostarosta města Karel Jurka (ODS).

Jeden z hlavních neúspěchů ve volbách stále přikládá dopadu vládních reforem. „Celá ODS se bude plošným neúspěchem zabývat, samozřejmě těch důvodů našeho neúspěchu ve Vyškově je víc. Třeba některé výměny přišly jen rok před volbami,“ připomněl Jurka výměnu s Lubošem Kadlecem.

Přesto prozradil dvě hlavní podmínky strany při koaličních jednání. „Sociální demokraté udělali silný mandát. Vše je pochopitelně na nich. Přesto chceme mít nějakou adekvátní roli v koalici. Je to místo radního a uvolněného místostarosty,“ přiznal Jurka.