Zaplaťte devadesát tisíc korun, nebo vás čeká soud. Když tuto vyhrůžku četl Vlastimil Chládek z Brna, nevěřil vlastním očím. Částku mu vyměřila advokátní kancelář Dalibora Kalcsa, která zastupuje Českou televizi. Podle advokátů nepřihlásil k poplatkům obrazovky ve své bowlingové herně v Blansku. Informoval o tom týdeník Euro.

„Mám osm drah a nad každou z nich televizor, kde se sčítají sražené kuželky. K tomu ještě projekční plátno pro větší bowlingové zápasy. Vůbec by mě nenapadlo, že bych za to měl platit České televizi. Jednoho dne mi přišel dopis s tím, že mám zaplatit devadesát tisíc korun,“ diví se Chládek.

Stejný problém hrozí i řadě jeho kolegů z oboru. „Každý teď jen ze strachem čeká, že mu také přijde dopis jako mně,“ poznamenal Chládek. Většina majitelů ostatních bowlingových klubů se k tématu odmítla vyjádřit právě ze strachu, aby na svůj podnik neupoutali pozornost televizních advokátů. „Nevím, jestli máme platit, ale zatím jsme neplatili ani po nás nikdo nic nechtěl,“ řekl jeden z nich.

Česká televize i oslovení odborníci se shodují, že vše je podle zákona. „Televizní přijímač je každé zařízení, které je schopné přijímat televizní signál,“ uvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha. Přitom nezáleží na tom, zda má člověk televizi v krabici ve sklepě nebo na ni programy sleduje non stop. Ani pokud ji majitel používá jako monitor k přenosu výsledků kuželek.

„Dovedu si představit, kolik lidí by řeklo, že tu televizi doma má a nedívá se na Českou televizi nebo ji má jen na televizní hry,“ podpořil Štichu předseda Rady pro Českou televizi Jiří Baumruk.

Chládek se však rozhodl bojovat a poplatky neplatit. „Nedělám to jen pro sebe, ale i pro ostatní. Chci, aby se mnou Česká televize komunikovala,“ dodal. Tvrdí totiž, že s ním v advokátní kanceláři Dalibora Kalcsa i v České televizi nejednali slušně a nikdo jeho problém nechtěl řešit.

Šticha mu radí, aby se na Českou televizi obrátil znovu. „Prostřednictvím Deníku Rovnost pana Chládka žádám, aby neprodleně kontaktoval Divácké centrum nebo přímo mě,“ vzkázal Šticha. Dodal, že málokdy přijde člověku výzva bez důkazního materiálu, že televizi sleduje a neplatí. A pokud nejsou důkazy, televize podle něj pokutu nejspíš odpustí.

V Jihomoravském kraji musí k soudu kvůli neplacení televizních polatků více než tři tisíce lidí a firem. Další dva tisíce dvě stě lidí se v nejbližší době dozví, jestli tento seznam rozšíří. Naděje, že soud rozhodne v jejich prospěch, je mizivá. „Žaloba neuspěla jen v sedmi případech,“ upozornil Šticha.

Okres Vyškov
- 260 případů zažalováno
- 27 případů zaplaceno (popř. platí dle splátkového kalendáře)
- 22 případů zpětvzetí
- 0 návrhů na exekuci
- 211 případů dosud probíhá

Televizní poplatek je v současnosti stopětatřicet korun měsíčně. Pokuta za každou nepřihlášenou televizi nebo uvedení nepravdivých údajů je deset tisíc korun.

BARBORA KURCOVÁ, KAROLÍNA OPATŘILOVÁ