„Je zpracovaná na dvanáct až čtrnáct kamer, se vším všudy by měly vyjít zhruba na tři miliony korun," potvrdil ivanovický starosta Vlastislav Drobílek.
Vzhledem k velikosti Ivanovic a tomu, že trestná činnost ve městě není nijak výrazná, si nemyslí, že tolik přístrojů bude v jeho ulicích potřeba. Jak vyplývá ze statistik strážníků zveřejněných na ivanovickém webu, policie tam loni v posledním čtvrtletí šetřila čtyři případy podezření na trestnou činnost. I přestupků proti veřejnému pořádku ubývá. Za další Ivanovice mají pouze dva strážníky, kteří nemůžou jen sedět na služebně a sledovat záznamy.
Letos se tak Ivanovičtí dočkají tří, maximálně čtyř kamer. „Střežit budou náměstí a okolí škol. Mělo by jít zhruba o půlmilionovou investici. Kolik jich pořídíme dál, o tom ještě budeme diskutovat," doplnil Drobílek.
Soutěž na dodavatele vedení Ivanovic vyhlásí pravděpodobně v závěru prvního, nebo začátkem druhého čtvrtletí roku. Město totiž ještě nemá rozpočet na letošní rok, zastupitelé ho budou schvalovat na březnovém zasedání. Teprve potom se město může pustit do investic.
Bezkonkurenčně nejostřílenější je ze všech měst regionu v případě kamerového systému Vyškov. Poslední dvě kamery body technici přidali koncem loňského roku.
Nový pomohl
V listopadu se objevil ve Smetanových sadech na Oranžovém hřišti, další je od poloviny prosince na zrekonstruovaném přednádraží. „Díky němu byl také před pár dny chycený zloděj kola. Další změna se týká přesunu kamery z budovy zdravotnické školy v Dědicích na Revoluční ulici, k jejímu zprovoznění chceme přistoupit do konce března," informovala mluvčí Vyškova Petra Bezdomniková s tím, že další změny nebo rozšíření kamerového systému se v letošním roce neplánují.
Strážníci si nicméně systém opakovaně chválí, loni například pomohl s vypátráním muže, který napadl dvě nezletilé dívky před budovou gymnázia a v Dukelské ulici.
Kamery od loňského podzimu pomáhají také ve Slavkově u Brna. Tři hlídají centrum města. Tvoří základ systému, který se má do budoucna rozšířit. Obsloužil by totiž až 32 kamer. Až k tomu dojde, jedna z prvních bude směřovat do Brněnské ulice, kde Slavkované často nadávají na rušení nočního klidu.
V Rousínově pak dohlíží na pořádek v ulicích celkem šest kamer. „Před dvěma lety jsme nechali všechny spojit do jednoho dohledového centra, takže vznikl jednotný kamerový systém. Jedna kamera je na autobusovém nádraží, jedna u mateřské školy a čtyři v lokalitě základní školy a nové sportovní haly. Není vyloučené, že jich přibude, je to ovšem otázka let. Myslím, že další by se vyplatila například v centrální části Sušilova náměstí nebo na křižovatce ulic Rudé armády, Skácelovy a Československé armády," vyjmenoval Minařík.
Hlavní význam kamerového systému Minařík vidí v prevenci. „Jako příklad lze uvést autobusové nádraží. Před třemi lety, poté, co prošlo rekonstrukcí, se v jeho prostorách začala scházet omladina. Nejdřív v menších počtech a nedělala problémy, postupem času jich ale bylo třeba i okolo dvaceti. Kromě toho, že porušovali zákaz kouření a pití alkoholu, zanechávali za sebou nepořádek v podobě nedopalků, plechovek, lahví od piva, a v cestujících hlavně večer a v noci vzbuzovali obavy. Když jsem na místo zavítal, věděli o mně dopředu a předstírali, že nic nedělají. Propojení kamerového systému tyto potíže eliminovalo. Udělil jsem několik pokut a od té doby je víceméně klid," uvedl Minařík.
Svůj kamerový systém mají i Bučovice a na rozdíl třeba právě od Rousínova se rozšíření dočkají letos, pravděpodobně už na jaře. „Chystáme se přidělat jeden kamerový bod. Zrovna ve čtvrtek kvůli tomu budu mít jednání," zmínil místostarosta Bučovic Jiří Horák. Město tak budou hlídat čtyři kamery.
100 tisíc korunzhruba stojí podle ivanovického starosty Vlastislava Drobílka jedna kamera. Tři až čtyři, které se město chystá pořídit, pomůžou zaplatit peníze získané na daních z nemovitosti, kterých má letos přitéct do městské kasy víc než loni.