Nemilé překvapení čekalo na lidi ze čtrnácti obcí regionu ve chvíli, když se chtěli během právě uplynulého víkendu osvěžit studenou sprchou. V sobotu totiž došlo k rozsáhlé havárii hlavního přivaděče slavkovské větve skupinového vodovodu. I když pracovníci společnosti Vodovody a kanalizace na opravě podélné trhliny na litinovém potrubí strávili celý zbytek víkendu, ještě v pondělí dopoledne netekla voda třeba v Bošovicích, Vážanech na Litavou nebo Němčanech.

Naopak větší štěstí už měli například v Hruškách, kde bez vody prožili perný víkend. „Byla to strašná katastrofa. Z kohoutku netekla ani kapka vody. Hasiči přijeli s cisternou pitné vody, a kdo chtěl, mohl si nabrat. Je u nás také studánka s pitnou vodou, ve které jsme už dřív dělali rozbor. U té se tvořily velké fronty. Lidé čekali i hodinu na to, aby si mohli nabrat vodu. Někteří lidé si samozřejmě jeli koupit vodu balenou,“ informoval starosta Hrušek Oldřich Dočekal.

Mezitím došlo k druhé havárii na potrubí. „I tu se nám podařilo během tří až čtyř hodin opravit. Nicméně vzhledem k tomu, že k poruše došlo v době mimořádně vysokých spotřeb vody, vyčerpaly se nám zásoby ve vodojemech. Kdyby o víkendu nebyla tak výrazná spotřeba, lidé by havárii na potrubí vůbec nezaznamenali a přivaděče bychom znovu naplnili vodou,“ prohlásil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář.

Technicky náročné opravy potrubí navíc pracovníkům společnosti komplikovaly bouřky, které přerušovaly spojení s dispečinkem. Ještě v pondělních dopoledních hodinách stály cisterny s pitnou vodou například v Bošovicích, Milešovicích, Vážanech nad Litavou, Velešovicích nebo ve Slavkově u Brna.

Lidé o poruše mnohdy nevěděli

Právě tam si lidé během víkendu stěžovali na špatnou informovanost ze strany vedení města. „Pro Slavkov to bylo nepříjemné. Nicméně prognóza byla taková, že se dodávka vody obnoví během nedělního poledne. Bohužel se tak nestalo, obyvatele města jsme proto rozhlasy informovali a zajistili cisterny s pitnou vodou. Nicméně přiznávám, že rozhlas nemusí mít dosah úplně všude,“ uvedl slavkovský starosta Ivan Charvát. Podle jeho slov město navíc řešilo, zda po víkendu otevřou mateřské a základní školy.

Najít ve Slavkově cisternu s vodou byl prý pro mnohé nadlidský výkon. „Cisteren bylo málo. Fronty neúnosné. Bratr šel pro vodu a vrátil se až za hodinu a půl, protože na sídlišti Zlatá Hora zásobování totálně selhalo. Musel jít jinam. Sousedé navíc mají malé děti, a když se po tak parném víkendu sotva opláchly, tak to asi není úplně ideální,“ rozčiloval se třeba Roman Navrátil ze Slavkova u Brna.

Lidé v regionu se navíc obávali i kvality vody, která jim od včerejšího rána začala téct kohoutkem. „Upozorňujeme obyvatele, že při zahájení dodávek vody mohou nastat problémy s provozním tlakem a kvalitou vody. Tu ještě prověří hygienik. Rozhodně jde ale o vodu pitnou, i když se mohou vyskytnout závady například v její barvě,“ upozornil třeba na možnou korozi ve vodě Kramář.

Spotřeba vzrostla o padesát procent

V rozpacích při napouštění vody do skleničky tak byla například Kateřina Gregorová z Hrušek. „Je to něco mezi, voda ale určitě není čirá. Špatný je i její slabý tlak,“ potvrdila Gregorová.

Podle Kramáře spočíval celý problém zejména v tom, že se lidé rozhodli napustit své bazény. Spotřeba vody tak šla o padesát procent nahoru. „Průměrnou denní spotřebu máme zhruba dva tisíce kubíků vody, například ve čtvrtek i pátek lidé spotřebovali tři tisíce. S vyčerpáním vody ve vodojemech se setkáváme zřídka. Doufejme, že to byl vrchol. Samozřejmě chápu, že se výrazně oteplilo a každý si začal napustit bazén, nicméně už dříve jsme se snažili o koordinaci v napouštění soukromých bazénů. Na naše výzvy ale lidé nereagují,“ posteskl si Kramář.

Jiná situace je u veřejných bazénů. „Napouštění venkovního bazénu je jednorázovou záležitostí, kdy během dvou až tří hodin napustíme na patnáct set kubíků vody. Vodovody a kanalizace o tom samozřejmě informujeme, protože při takové spotřebě by se děsili a hledali po městě možnou příčinu,“ vysvětlil ředitel Vyškovských služeb David Olejníček, které provozují vyškovský akvapark.