Expedice Mars je nejdelším studentským simulovaným letem na Mars v Evropě. Jeho součástí je také výstup dvou členů posádky na povrch rudé planety. „Místnost, v níž posádka stráví víc než sto hodin, má pětadvacet metrů čtverečních. Nachází se v ní palandy a chodba na toaletu a do koupelny. Účastníkům tak nic nechybí, přesto je mise fyzicky i psychicky velmi náročná,“ vysvětlila za organizátory Tereza Matoušová.

Vše má být co nejvíc podobné skutečné misi na Mars. „Posádka tedy na začátku odevzdá telefony a z počítačů se nedá připojit na internet. Hvězdárna má prostory, které se pro stimulaci výborně hodí,“ zhodnotil velitel Jan Jurica, který se expedice sám účastnil.

Vedoucí hvězdárny Dobromila Patáková pokládá účast v projektu za prestiž. „Jsme jedinou hvězdárnou v České republice i na Slovensku, která podobnou akci hostí. Čest je to pro nás i pro samotný Vyškov, protože k nám míří velmi talentovaní mladí lidé,“ vyzdvihla.

Expedice Mars se účastní budoucí technici, lékaři a žurnalisté. „Když vidím, jak přemýšlí a jak umí spolupracovat, jsem přesvědčená, že tato generace je na složitou dobu, která nás čeká, připravená,“ zhodnotila Patáková.

Studenti expedici zahájí v pondělí. Ve středu, zhruba v polovině letu, přistanou na rudé planetě. Celá mise skončí v pátek.