„Abychom mohli kamery využívat legálně, musíme mít veřejnoprávní smlouvu se slavkovskými strážníky. Ta říká, že pouze strážníci budou mít přístup k záznamům kamerového systému a budou je moci vyhodnocovat. Otničtí zastupitelé už návrh smlouvy schválili," informoval starosta Otnic Pavel Prokop.

Nyní už je jen potřeba, aby smlouvu projednala a také podepsala slavkovská rada. Pokud se tak stane, pro slavkovské strážníky to bude tak trochu novinka. „Podobná věc se loni před komunálními volbami řešila v Nížkovicích, po volbách se ale už nedotáhla do konce. Záznamy z kamer budeme využívat pravděpodobně jen v případě, že v místě dojde k trestnému činu. Zjistíme, jestli ho kamery zaznamenaly, a pak předáme zprávu Policii České republiky," připomněl velitel slavkovských strážníků Petr Smejsík.

Veřejnoprávní smlouvy jiné povahy nicméně s okolními obcemi městská policie má. „Asi se sedmi vesnicemi jsme domluvení na zajištění odchytu toulavých psů. Pokud by se o to obec měla starat sama, byla by to pro ni docela velká zátěž po administrativní a samozřejmě i praktické stránce. Strážníci na to mají speciální kurz," zmínil Smejsík. Dodal, že kompletní službu vykonávají na základě smlouvy slavkovští strážníci pouze ve Vážanech nad Litavou.