„Jde o pravidelnou záležitost, kterou musíme podstupovat každé tři roky, vždy tři měsíce před ukončením platnosti stávající licence. Kromě mě přezkoušení absolvovala ještě kolegyně z Vyškova a dva strážníci ze Slavkova u Brna. Společně jsme se mu podrobili potřetí, což hovoří mimo jiné také o tom, že v regionu je poměrně stabilní sbor," uvedl rousínovský strážník Pavel Minařík.

Získání licence přitom podle něj rozhodně není snadné. „Základem bylo naučit se odpovědět na bezmála pět set padesát otázek. Každý zkoušený si z nich potom vylosoval čtyřicet a mohl udělat maximálně čtyři chyby. To byla písemná část. Pokud uspěl, šel k ústní. Tam čekaly ještě dvě otázky z právní teorie, samozřejmě za přítomnosti komisařů. Všechny sestavuje ministerstvo vnitra," popsal Minařík.

Systém je podle jeho slov podobný jako na vysoké škole. „Pokud strážník některou část zkoušky nezvládne, musí ji opakovat. Nejdříve však po měsíční pauze. Pokud by ji neudělal třikrát za sebou, jeho služba končí. To se ovšem netýká ani jednoho z nás, všichni jsme zkoušku úspěšně složili," zmínil rousínovský strážník.