Svazek obcí organizuje už patnáctým rokem cykloakci za poznáním regionu. „Snažíme se tak povzbudit lidi, aby vytáhli paty z domu a poznali region, ve kterém žijí. Myslím, že to je jedna z nejpřímějších cest, jak si k tomuto místu vytvořit pozitivní vztah," míní předseda svazku Jaroslav Šimandl.

Úspěšným účastníkem akce je ten, kdo navštíví všech sedmadvacet obcí, které jsou členy svazku. Jako potvrzení dosaženého cíle slouží soutěžícímu průvodka, do níž sbírá razítka těchto vesnic. Tato razítka lze získat na obecních úřadech nebo třeba při veřejných akcích, které se v obcích konají.

Přes dvě stovky

Každoročně dojde přes dvě stě průkazů, ve kterých je plný počet razítek. „To považuji za úspěch. Navíc se dá počítat s tím, že je určité množství lidí, kteří nedosáhnou plného počtu. Ačkoli tito účastníci akce neprojezdili region kompletně, přesto jim akce mohla pomoci seznámit se s místem, kde žijí. Jejich počet ale nedokážu přesně odhadnout." podotkl Šimandl.

Průvodku si zájemci můžou vyzvednout na obecních úřadech, kde ji také mají do konce srpna vyplněnou odevzdat. Na ty, kteří tak učiní, čeká společenská akce pro úspěšné účastníky, která se letos bude konat na státní svátek svatého Václava ve Zbýšově.

Ještě předtím se ale můžou zúčastnit třeba Bošovické šlapky, kterou můžou využít právě k získání razítek. Akce se koná 1. června. Pro cyklisty bude připravených devět tras v délkách od šesti do sedmdesáti kilometrů, desátou trasou a specialitou bude stokilometrový cyklomaraton. Organizátoři však myslí i na pěší turisty, kteří si budou moci vybrat mezi sedmi trasami o délkách šest až padesát kilometrů.